Idealny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Jednak nie każdy może się pochwalić naturalnie pięknymi zębami. Część osób musi skorzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą dzisiejsza stomatologia. Jednym z najczęściej polecanych rozwiązań są licówki, jednak metoda ta przez wielu jest automatycznie odrzucana, z uwagi na mocną ingerencję w szkliwo.
Na szczęście, osoby, którym z jakichkolwiek przyczyn nie odpowiada taka metoda upiększania uśmiechu, nie muszą całkowicie porzucać swojego marzenia. Wówczas pomocny może się okazać bonding. Rozwiązanie to jest dedykowane w szczególności tym osobom, u których występują widoczne nierówności, pęknięcia czy ukruszenia zębów. Czym dokładnie jest ten zabieg i w jaki sposób się go wykonuje?
Bonding – na czym polega?
Bonding to odbudowa zębów z kompozytu, czyli materiału, którym wykonuje się wypełniania. To nieinwazyjna metoda odbudowy zębów. W trakcie jej przeprowadzania lekarz stomatolog pokrywa zęby cienką warstwą kompozytu z żywicy. Tym, co wyróżnia ten zabieg, jest możliwość szybkiej odbudowy zębów, bez ingerencji w ich strukturę, a przy tym wyrównania nieestetycznych przebarwień na ich powierzchni.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że osoby decydujące się na przeprowadzenie zabiegu bondingu nie muszą czekać na uzyskanie rezultatów. Pierwsze efekty są widoczne już po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego.
Zalety bondingu:
- efekty są zauważalne już po pierwszej wizycie,
- zabieg nie wymaga głębokiej preparacji tkanki zęba, tym samym może być wykonany nawet w przypadku żywych zębów,
- idealnie imituje kształt i barwę zębów,
- pozwala uzupełnić uszkodzenia bezpośrednio w ustach,
- tańsze od licówek.
Wady bondingu:
- zęby są bardziej podatne na przebarwienia.
Bonding – jak odbudować zęby?
Zabieg odbudowy zębów metodą bondingu przeprowadzany jest w kilku etapach, jednak w większości przypadków może być przeprowadzony w trakcie jednej wizyty u stomatologa. Sam czas trwania zabiegu jest ściśle zależny od zakresu działań koniecznych do przeprowadzenia, a także od umiejętności lekarza stomatologa. Im większe doświadczenie ma dany lekarz, tym szybciej będzie w stanie osiągnąć zadowalające efekty.
W pierwszym kroku stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów. Gdy zęby będą odpowiednio oczyszczone, konieczne jest opracowanie zęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że preparacja zęba nie w każdym przypadku będzie wymagana.
Po odpowiednim opracowaniu zębów stomatolog pokrywa ich powierzchnię kwasem, który wytrawi szkliwo. Zabieg ten prowadzi do wytworzenia mikroskopijnych wgłębień, które w późniejszym etapie pozwolą na utrzymanie kompozytu na powierzchni zębów.
Na sam koniec stomatolog nakłada na zęby żywicę kompozytową i modeluje tworzywo, tak by odpowiednio dopasowały się do kształtu zęba. W ostatnim etapie na zęby nakładane są kompozytu o odcieniu zbliżonym do naturalnej barwy szkliwa. Na sam koniec całość naświetlana jest lampą stomatologiczną, która utwardza materiał, zapewniając jego wysoką trwałość.
Odpowiednio przeprowadzony zabieg jest w pełni bezbolesny i nie wymaga stosowania dodatkowego znieczulenia.
Efekty zabiegu
Prawidłowo przeprowadzony zabieg bondingu pozwala usunąć delikatne ukruszenia i pęknięcia zębów. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie delikatnej korekty kształtu zębów, w tym ich długości i szerokości, a także usunąć diastemy, skazy i przebarwienia.
W przypadku dobrze przeprowadzonego zabiegu efekty są widoczne już po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że na ostateczną trwałość zabiegu wpłyną również kwestie higieniczne, jakość zastosowanych materiałów, sposób żywienia pacjenta.
Aby móc się cieszyć idealnym uśmiechem przez długie lata, należy pamiętać o tym, by unikać nadmiernego spożywania silnie barwiących produktów, w tym napojów. Czarna kawa i herbata, czerwone wino oraz napoje słodzone mogą przyczyniać się do nadmiernych przebarwień. Trzeba też pamiętać, że dym tytoniowy jest jednym z głównych czynników odpowiadających za przebarwienie zębów.
Przeciwwskazania do zabiegu
Choć bonding nie należy do zabiegów inwazyjnych, to również wiąże się z określonymi przeciwwskazaniami, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Do tych najważniejszych należą występowanie próchnicy i chorób przyzębia. Osoby chcące skorzystać z zabiegu bondingu muszą najpierw zadbać o zdrowie zębów, a dopiero po uzyskaniu odpowiednich efektów leczenia przystąpić do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej.
Dlaczego warto zdecydować się na bonding?
Bonding to skuteczna metoda korekty uśmiechu, pozwalająca na uzyskanie spektakularnych efektów już w trakcie jednej wizyty u stomatologa. Tym, co wyróżnia tę metodę, jest jej niewielka inwazyjność, przy równoczesnym usunięciu licznych defektów uzębienia. Wybierając bonding, pacjenci mogą liczyć na wyrównanie drobnych nierówności, zamaskowanie występujących pęknięć i ukruszeń, a także przywrócenie zachwycającej bieli.