Usunięcie zęba może być konieczne ze względów ortodontycznych. Często bywa jednak wynikiem zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Jakie są zalecenia po zabiegu ekstrakcji zęba?
Czym jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie, to procedura stomatologiczna wykonywana przez stomatologów lub chirurgów stomatologicznych. Najczęściej jest jedyną możliwością działania przy bardzo znacznych ubytkach tkanek twardych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj jednak sam proces ekstrakcji jest bezbolesny.
Dokładną oceną stanu zęba oraz podjęciem decyzji o konieczności jego ekstrakcji zajmuje się lekarz stomatolog. Jeśli ząb jest chory i niemożliwe jest jego wyleczenie, należy go usunąć, a głównymi wskazaniami do ekstrakcji są:
- zniszczenie próchnicowe zęba
- ząb niekwalifikujący się do leczenia kanałowego
- stany chorobowe przyzębia (paradontoza)
- leczenie ortodontyczne
- złamanie korony powyżej brzegu kostnego, złamanie korzenia (np. po urazie)
Jakie są powikłania po ekstrakcji zęba?
O ile dzięki znieczuleniu stomatologicznemu sam proces ekstrakcji zazwyczaj jest całkowicie bezbolesny, o tyle etap rekonwalescencji może przysporzyć pacjentowi poczucia dyskomfortu i bolesności. Dolegliwości takie jak miejscowy obrzęk czy ból są najczęściej występującymi powikłaniami pozabiegowymi. Sam obrzęk oraz ucisk w jamie ustnej powinien zmniejszać się z godziny na godzinę, wraz z postępującym procesem gojenia się rany poekstrakcyjnej.
W niedługim czasie po usunięciu zęba powinno ustąpić również krwawienie. Należy jednak pamiętać, że skrzep, który tworzy się w tym czasie w zębodole, jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym – to właśnie on stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów oraz chroni ranę przed zakażeniem.
Po ekstrakcji niekiedy może pojawić się gorączka. Bardzo ważne jest jej monitorowanie, gdyż wzrost temperatury ciała po zabiegu może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego i namnażaniu się bakterii. Jeśli stan gorączkowy utrzymuje się na wysokim poziomie lub zdecydowanie wzrasta, należy niezwłocznie zwrócić się z tym problemem do lekarza dentysty.
Zalecenia pozabiegowe po ekstrakcji zęba
Odpowiednie dbanie o ranę pozabiegową jest jedną z najlepszych metod prowadzących do szybszego zagojenia się zębodołu i powrotu do normalnego funkcjonowania pacjenta. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas nieco inaczej znosi ból po usunięciu zęba i może wymagać różnych zaleceń poekstrakcyjnych, o czym powinniśmy zostać poinformowani od razu po zabiegu jeszcze w gabinecie stomatologicznym.
Aby przyspieszyć proces gojenia i nie przeszkadzać organizmowi w naturalnej walce z powstałą w trakcie ekstrakcji raną, należy:
- Przygryzać umieszony przez chirurga w jamie ustnej tampon przez około 30 minut po zabiegu. Po tym czasie należy go delikatnie wyjąć – towarzyszącemu tej czynności lekkie krwawienie nie jest niczym niepokojącym, jednak intensywność upływu krwi powinna skłonić pacjenta do kontaktu z lekarzem.
- Nie należy spożywać posiłków ani napojów do 2 godzin po ekstrakcji.
- Pojawiający się obrzęk należy niwelować zimnymi okładami i nie ocieplać miejsca po wyrwaniu zęba.
- Podczas mycia zębów należy zachować szczególną ostrożność – delikatnie myjemy miejsce przy samej ranie
- Przez 3 dni po zabiegu:
- nie wolno spożywać gorących napojów i posiłków
- nie wolno palić papierosów
- nie wolno pić alkoholu
- nie wolno wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego
- nie wolno płukać jamy ustnej, żeby nie uszkodzić powstającego skrzepu
- Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, niewymagających intensywnego żucia pokarmów. Wraz z gojeniem się rany można powracać do twardszych posiłków.
- Należy zachować ostrożność w trakcie kichania ze względu na powstające ciśnienie w obrębie jamy ustnej oraz zatok szczękowych.
Co powinno skłonić pacjenta po ekstrakcji zęba do kontaktu z lekarzem dentystą?
Chociaż panika jest najgorszym co może przejąć władzę nad naszym rozsądkiem w trakcie rekonwalescencji, warto zwrócić szczególną uwagę na występujące po ekstrakcji, niepokojące objawy wysyłane przez nasz organizm. Obfite krwawienie, narastający, długotrwały obrzęk, wysoka gorączka, nieustępujący po lekach ból czy zaostrzenie się uprzednio sukcesywnie łagodniejących dolegliwości bólowych powinno skłonić każdego pacjenta do niezwłocznego kontaktu z lekarzem dentystą.