Leczenie ortodontyczne to często jedyna możliwość na to, by móc się pochwalić zachwycającym uśmiechem. Jednak niektóre osoby obawiają się podjęcia decyzji o założeniu aparatu, z obawy o długi czas leczenia i wiążące się z tym wysokie koszty. Aby móc przynajmniej częściowo oszacować czas leczenia ortodontycznego, warto wiedzieć, od czego zależy jego długość. W dzisiejszym artykule postaramy się wskazać główne czynniki, wpływające na długość leczenia oraz sposoby, dzięki którym można znacząco skrócić ten czas.
Ile trwa leczenie ortodontyczne?
Pacjenci decydujący się na korektę wad zgryzu aparatem ortodontycznym muszą się liczyć z tym, że leczenie jest długotrwałe. Należy przy tym podkreślić, że wskazane okresy dotyczą leczenia niewielkich wad zgryzu, a rzeczywista długość noszenia aparatu uzależniona jest od wielu czynników, w tym w szczególności indywidualnych predyspozycji.
Co wpływa na długość leczenia ortodontycznego?
Jak już wcześniej wskazano, długość leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależy od czynników indywidualnych, jednak zakłada się, że średnio leczenie trwa około 2 lat, z uwagi na złożoność procesu, jakim jest korekta wad zgryzu. Na końcową długość procesu leczenie wpływają takie czynniki jak:
- Wiek pacjenta – im wcześniej pacjent zdecyduje się na korektę wady zgryzu przy użyciu aparatu ortodontycznego, tym krótsze będzie leczenie. Jest to ściśle związane z faktem, że u osób młodych w dalszym ciągu dochodzi do rozwoju struktur kostnych, tym samym wszelkie odchylenia od normy znacznie sprawniej poddają się korekcie. Nie oznacza to przy tym, że wraz z wiekiem szanse na poprawę uśmiechu maleją, jednak należy wówczas liczyć się z wydłużonym czasem leczenia.
- Wada zgryzu – głównie od stopnia wady zgryzu zależeć będzie czas trwania leczenia. Im bardziej zaawansowana wada, tym dłuższy będzie czas potrzebny na przeprowadzenie pełnej korekty. Niekiedy, w bardziej zaawansowanych przypadkach, konieczna może być dodatkowa ingerencja chirurgiczna lub wcześniejsze wyleczenie zębów.
- Rodzaj aparatu – rozwój medycyny pozwolił na opracowanie najnowocześniejszych metod leczenia ortodontycznego. Nowe modele aparatów pozwalają na znaczące skrócenie czasu potrzebnego na poprawę uśmiechu, w porównaniu z klasycznymi wariantami aparatów ortodontycznych.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy zadbać o zdrowie jamy ustnej. Warunkiem założenia aparatu ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich ubytków, które mogłyby się pogłębić w trakcie leczenia ortodontycznego. Następnie można przejść do przeprowadzenia diagnostyki, której podstawą jest wykonanie profesjonalnych zdjęć panoramicznych i cefalometrycznych, a także wykonania wycisku. Na podstawie uzyskanych danych można przeprowadzić pełną wizualizację leczenia oraz opracowania planu, na bazie którego dobrany zostanie odpowiedni aparat oraz harmonogram wizyt.
W kolejnym kroku ortodonta zakłada pacjentowi aparat oraz instruuje go w kwestiach dotyczących odpowiedniego postępowania, oraz utrzymania właściwej higieny. Pacjent decydujący się na aparat ortodontyczny musi przestrzegać ściśle określonego schematu wizyt. Kontrole odbywają się zwykle co ok. 4-5 tygodni lub co 1,5-2 miesiące w przypadku aparatów samoligaturujących.
Gdy leczenie pozwoli uzyskać zamierzony rezultat, wówczas można zdjąć aparat. Jednak należy przy tym pamiętać, że również po zakończonym leczeniu ortodontycznym konieczne jest założenie aparatu retencyjnego, stałego lub zdejmowanego, po to, by utrwalić nową pozycję zębów.
Jak przyspieszyć proces leczenia?
Jeśli przeraża Cię konieczność długotrwałego noszenia aparatu ortodontycznego, możesz zadbać o to, by maksymalnie skrócić ten czas. Przede wszystkim należy ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty, a także regularnie odwiedzać gabinet. To właśnie nieprzestrzeganie zaleceń oraz nieregularne wizyty ortodontyczne wpływają na znaczące wydłużenie czas trwania leczenia. Wizyty co 4 tygodnie wynikają z konieczności odpowiedniego wyregulowania aparatu, dlatego niepotrzebna zwłoka może skutkować koniecznością wydłużonego leczenia.
Pamiętaj, że równie ważne jest zgłaszanie się do ortodonty za każdym razem, gdy dojdzie do jakiegokolwiek poluzowania mechanizmów aparatu lub – co gorsza – jego zniszczenia, powinieneś natychmiast udać się do swojego ortodonty. Zwykle każdy ortodonta w swoim grafiku ma wyznaczone godziny na nieprzewidziane wypadki, po to, by możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działania korygujące.
Leczenie ortodontyczne trwa i jest to ściśle związane ze złożonością całego procesu leczenia. Chcąc zadbać o idealny uśmiech, należy się liczyć z tym, że zęby potrzebują czasu, by ustawić się w odpowiednim miejscu. Jednak rezultaty potrafią przejść najśmielsze oczekiwania, dlatego warto przemóc się i podjąć odpowiednie leczenie.