Paradontoza (potoczna nazwa chorób przyzębia) to jedna z najczęściej występujących chorób przyzębia. Za rozwój infekcji najczęściej odpowiadają bakterie, które namnażają się w obrębie jamy ustnej, w wyniku niewłaściwej higieny. Już pojawienie się pierwszych objawów tego schorzenia powinno wzbudzić niepokój, ponieważ nieleczona paradontoza może prowadzić do rozchwiania zębów, a w efekcie również do ich utraty.
Co powoduje rozwój paradontozy?
Choć w pewnym stopniu ryzyko wystąpienia paradontozy uwarunkowane jest genetycznie, to nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną rozwoju tego schorzenia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie zębów czy niekiedy nawet jego całkowite zaniechanie sprawia, że na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna, która w szczególnie trudnodostępnych miejscach z czasem krystalizuje się w kamień nazębny. Ten zaś stanowi idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych bakterii.
Ich długotrwałe bytowanie w obrębie jamy ustnej prowadzi do rozwoju stanu zapalnego przyzębia. Wówczas dochodzi do odsłonięcia się szyjek zębowych oraz pogłębiania się paradontozy.
Jak leczyć paradontozę?
Podstawą leczenia paradontozy jest połączenie skutecznego leczenia np. w naszym gabinecie stomatologicznym na Woli z wdrożeniem odpowiednich zasad higieny jamy ustnej. Należy przy tym pamiętać, że w zaawansowanym stadium choroby, konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Dlatego należy rozpocząć leczenie już z chwilą wystąpienia pierwszych objawów.
Przede wszystkim higiena
W walce z paradontozą najskuteczniejsze okazuje się dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny, by nie dopuścić do namnażania się bakterii.
Ten krok jest ważny również wtedy, gdy już doszło do rozwoju paradontozy. Chcąc wspomóc leczenie periodontologiczne należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pacjenci z paradontozą powinni zastąpić dotychczasowe szczoteczki do zębów takimi z miękkim włosiem, które nie będą dodatkowo podrażniać wrażliwych dziąseł.
Dodatkowo należy pamiętać o regularnym nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych oraz stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Chcąc usunąć zanieczyszczenia z trudnodostępnych miejsc, warto sięgnąć po irygator, który delikatnie wypłucze zanieczyszczenia, dodatkowo zapewniając przyjemny masaż dla obolałych dziąseł.
Ważne leczenie w gabinecie periodontologa na Woli
Wraz z rozwojem paradontozy, konieczne może się okazać zastosowanie intensywnego leczenia w gabinecie periodontologicznym Wówczas, lekarz po przeprowadzonym wywiadzie oraz ocenie stanu faktycznego wdroży odpowiednią terapię.
W zależności od stopnia zaawansowania paradontozy, konieczne może się okazać zastosowanie takich zabiegów jak:
- skaling, w tym skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy,
- kiretaż otwarty i zamknięty,
- usunięcie czynników drażniących, w tym starych protez i nawisów na wypełnieniach,
- szynowanie zębów,
- przeszczep dziąsła,
- augmentacja kości.
W przypadku wczesnego stadium paradontozy, z pewnością skuteczne okażę się oczyszczenie kieszeni dziąsłowych z zalegających złogów kamienia nazębnego. Jeżeli jednak doszło już do rozchwiania i wypadania zębów, wówczas konieczne mogą się okazać skomplikowane zabiegi chirurgiczne.
Należy przy tym pamiętać, że raz wyleczona paradontoza może powrócić. Szczególnie gdy mimo zastosowanych zabiegów, w tym przeszczepu dziąseł, pacjent w dalszym ciągu nie będzie utrzymywał odpowiedniej higieny jamy ustnej. Właśnie dlatego jednym z etapów leczenia paradontozy jest nauka odpowiedniej higieny. Należy pamiętać, że nawet regularne szczotkowanie zębów, przeprowadzone w niewłaściwy sposób może sprawić, że choroba powróci.
Wspomagaj leczenie odpowiednią dietą
Warto zrezygnować z produktów bogatych w cukry proste, które sprzyjają namnażaniu się bakterii, a także produktów twardych, o ostrych krawędziach, które mogą dodatkowo podrażniać dziąsła.
W walce z paradontozą skuteczne okaże się również zrezygnowanie z palenia tytoniu oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Obie te substancje sprzyjają rozwojowi paradontozy, a ponadto wykazują negatywny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną organizmu.
Gdzie szukać pomocy?
Leczenie paradontozy to długotrwały i skomplikowany proces. Wymaga przeprowadzenia szeregu czynności, w tym higienicznych, które uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Aby mieć pewność, że leczenie przebiega tak, jak powinno, warto udać się na wizytę do doświadczonego periodontologa na Woli. Specjalista periodontolog zapozna się z przebiegiem choroby, a następnie wdroży skuteczne leczenie, które pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji paradontozy.