Kolor uzębienia każdego z nas jest inny. Zęby nie muszą być idealnie białe, by były zdrowe. Kość zębowa człowieka, jej struktura, nasycenie składnikami i barwa zależą od wielu czynników, przede wszystkim genów, ale też wieku, diety, przyjmowanych leków (szczególnie w młodym wieku), palenia papierosów, pielęgnacji i higieny.
Każdy ząb zbudowany jest ze szkliwa, najtwardszej tkanki ludzkiego organizmu, która jednak z czasem ulega ścieraniu, powodując zwiększenie widoczności zębiny o barwie od odcienia żółtego aż do ciemnobrązowego. Stomatologia wyróżnia dwa podstawowe kolory korony zęba: niebieskawobiałe – u osób astenicznych i żółtawobiałe – to prawidłowa barwa zębów stałych, wbrew reklamom i powszechnej opinii.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest dzisiaj prostym i powszechnie stosowanym zabiegiem. Pacjent do wyboru ma kilka metod różniących się od siebie czasem trwania i kosztem. Pierwsza z nich wymaga zastosowania żelu wybielającego i specjalnej lampy naświetlającej. Stomatolog nakłada żel na zęby pacjenta, które później poddaje się naświetlaniu. To bezpieczny, jednorazowy i skuteczny zabieg, może on jednak wywołać lekki dyskomfort u osób z nadwrażliwością zębów.
Drugą metodą wybielania zębów stosowaną w gabinetach stomatologicznych jest wybielanie z równoczesną mineralizacją. Tak jak poprzednio na zęby pacjenta nakłada się preparat w postaci aktywnej pianki i podaje się je naświetleniu. Pianka zawiera składniki naturalne dla szkliwa zębowego i w ten sposób je mineralizuje a jednocześnie niweluje nadwrażliwość i dyskomfort, jaki pacjent mógłby odczuwać w trakcie zabiegu.
Trwałość każdego zabiegu wybielania zębów zależy od wielu czynników, chociaż efekt powinien utrzymywać się przez okres około 3 lat. Mimo że dostępnych jest wiele różnorodnych systemów wybielających do użytku domowego, to zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych przez profesjonalistów cały czas pozostają najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą wybielania zębów.