Męczy cię ból głowy, karku lub kręgosłupa? Miewasz problemy ze wzrokiem lub słuchem? A może dokucza ci silna nadwrażliwość na ciepłe lub zimne napoje? To wszystko mogą być symptomy bruksizmu, czyli specyficznego zaburzenia snu. Sprawdź, czy masz podobne objawy i czy czasem nie cierpisz na to schorzenie.
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpią na bruksizm. Nierzadko to partnerzy, którzy dzielą łóżko z osobą cierpiącą na nocne zgrzytanie zębami, słyszą niepokojące dźwięki. Schorzenie może dostrzec również stomatolog na podstawie znacznego starcia uzębienia. Niezależnie od tego, kto odkryje problem, nie należy go bagatelizować, ponieważ miewa poważny wpływ na zdrowie i komfort życia pacjenta. Dowiedz się zatem, czym jest bruksizm oraz jak go rozpoznać i leczyć.
Bruksizm – co to jest i jakie są jego przyczyny?
Bruksizm to patologiczne zaciskanie i pocieranie uzębienia żuchwy o zęby szczęki. Do zaburzeń dochodzi najczęściej w nocy, ponieważ to właśnie podczas wypoczynku mięśnie ulegają mimowolnemu skurczowi. W taki sposób organizm odreagowuje silny, permanentnie występujący stres. To właśnie on jest najczęstszą przyczyną występowania bruksizmu.
Schorzenie może również wywołać źle dopasowane uzupełnienie protetyczne np. proteza czy korona lub wypełnienie stomatologiczne. Wszystko to powoduje ścieranie zębów sąsiednich, które łatwo rozpoznać po uszkodzeniach występujących w konkretnych miejscach. Przyczynami bruksizm mogą być również wady zgryzu, długie i częste żucie gumy, depresja, choroby przewodu pokarmowego czy przyjmowanie niektórych leków.
Jak rozpoznać bruksizm?
Bruksizm można rozpoznać po:
- nadmiernie startych zębach,
- pęknięciach szkliwa w okolicy szyjek,
- krwawiących dziąsłach,
- znacznej ruchomości zębów,
- bólach szczęki, karku, barków, kręgosłupa lub częstych migrenach,
- silnej nadwrażliwości na zimne lub gorące napoje bądź pokarmy,
- przeskakiwaniu żuchwy,
- pogorszeniu słuchu i wzroku,
- bolesności w okolicy oczodołów,
- szumach w uszach.
Bóle karku czy kręgosłupa, a także osłabienie wzroku i słuchu zwykle nie są łączone przez pacjentów z bruksizmem. Występowanie tych dolegliwości jest jednak możliwe, bo podczas snu dochodzi do nawet 10-krotnie silniejszego spięcia mięśni szczęki, które skutkuje ich przeciążeniem i zaburzoną pracą.
Leczenie bruksizmu
Leczenie zgrzytania zębami jest dość czasochłonnym procesem i wymaga od pacjentów wiele cierpliwości. Nierzadko konieczne jest holistyczne podejście do problemu i zaangażowanie kilku specjalistów (psychologa, neurologa, lekarza POZ), którzy odkryją przyczynę i zastosują odpowiednie leczenie.
Stomatolog może wykonać indywidualnie dopasowaną szynę relaksacyjną, która ograniczy destrukcyjny wpływ bruksizmu na uzębienie. Dlatego nie zwlekaj i rozpocznij leczenie zgrzytania zębami. W Warszawie znajduje się nasza klinika, w której oferujemy kompleksową pomoc w walce z bruksizmem, jak również jego konsekwencjami.