Jedną z najskuteczniejszych metod uzupełniania braków w uzębieniu jest wszczepienie implantu. Korony montowane na implancie dopasowywane są do koloru i kształtu pozostałych zębów. To trwały i estetyczny sposób, by cieszyć się pięknym i zadbanym uśmiechem. Same implanty wykonane są z biokompatybilnych materiałów, w pełni przyswajalnych przez organizm. Niestety z tej metody nie może skorzystać każdy, ponieważ istnieje lista określonych przeciwskazań.
Główne przeciwskazania do wykonania implantów zębowych
- Wiek – ważnym aspektem jest fakt, że nie wstawia się implantów dzieciom i nastolatkom, u których nie skończył się jeszcze proces rozwoju tkanek kostnych.
- Ciąża – jest to przeciwskazanie czasowe, po porodzie można przeprowadzić zabieg.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi – schorzenia z nimi związane zwiększają ryzyko krwotoku w czasie wykonywanego zabiegu, a także powolny proces gojenia się rany.
- Mała, słaba odporność – wybrane choroby autoimmunologiczne mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.
- Aktywna choroba nowotworowa.
- Nieleczona próchnica – najpierw powinno się wyleczyć pozostałe zęby, co pozwala zmniejszyć ryzyk odrzucenia implantu.
- Nieustabilizowana cukrzyca – możliwe wszczepienie implantu jest po wcześniejszym ustabilizowaniu cukrów.
- Osteoporoza – przyjęcie implantu mogłoby się nie udać, gdyż choroba osłabia tkankę kostną i możliwość jej regeneracji,
- Paradontoza – istnieje ryzyko odrzucenia wszczepu.
- Alkoholizm i nałogowe palenie papierosów – przyczyniają się do powolnego gojenia ran, słabą regenerację tkanek kostnych.
- Niektóre leki – chodzi tutaj głównie o leki przyjmowane w chorobach psychicznych, układu krążenia, nerek, szpiku, padaczce.
Miejscowe przeciwskazania do wykonania implantów zębowych
- Złe warunki anatomiczne, wady zgryzu, makroglosja charakteryzująca się nieprawidłowo dużym językiem.
- Nieprawidłowa błona śluzowa.
- Brak miejsca na wszczepienie implantu, niedostateczna przestrzeń.
- Miejscowe stany zapalne.
Warto zaznaczyć, że najważniejszą decyzję podejmuje stomatolog i to on dzięki wnikliwym badaniom RTG, tomografii i przeprowadzeniu wywiadu może ocenić, czy wszczepienie implantu jest możliwe, czy też trzeba odłożyć je w czasie lub zastąpić zabieg innymi dostępnymi rozwiązaniami protetycznymi.