Nadwrażliwość to nieprzyjemna dolegliwość, która przyjmuje postać silnego, przeszywającego bólu podczas picia gorących lub zimnych napojów, a także spożywania słodyczy. Zdarza się, że pacjenci odczuwają dyskomfort również w czasie biegania w mroźne dni lub podczas szczotkowania zębów.
Przyczyn nadwrażliwości zębów może być wiele. Znając powody jej wystąpienia, możesz szybko wyeliminować problem i pozbyć się dyskomfortu. Czasem jednak może to wymagać odwiedzenia kliniki stomatologicznej i zastosowania odpowiedniej terapii. Kiedy zatem warto odwiedzić nasz gabinet dentystyczny na Woli?
Niewłaściwa higiena
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do odkładania się płytki i kamienia nazębnego, które mogą doprowadzić do opuszczania się dziąseł i powstawania stanów zapalnych. W takim przypadku długie zwlekanie z wizytą u stomatologa i wykonaniem higienizacji jamy ustnej może doprowadzić do silnej nadwrażliwości, a także bólu i krwawienia podczas szczotkowania. Wówczas utrudnione jest spożywanie posiłków, ale również utrzymanie higieny.
Zła technika szczotkowania
Nie tylko brak higieny, ale i zbyt mocne szczotkowanie zębów może być przyczyną nadwrażliwości. Dodatkowo, zła technika polegająca na poziomym myciu uzębienia prowadzi do uszkodzenia brodawek dziąsłowych lub ucieczki tkanki w kierunku korzeni zębów. Odsłonięte szyjki zębów mogą być wówczas przyczyną nadwrażliwości.
Długie stosowanie past wybielających
Pasty wybielające mają w swoich składach ścierające drobinki, które, choć skutecznie pozbywają się osadu, mogą doprowadzić do nadwrażliwości. Jako stan przejściowy nadwrażliwość może pojawić się też po zabiegu wybielania zębów.
Zaciskanie zębów
Zgrzytanie i zaciskanie zębów są dość częstym powodem nadwrażliwości. Wspomniane zgrzytanie doprowadza do nadmiernego starcia uzębienia, natomiast zaciskanie do pękania szkliwa w okolicy szyjek. W obu przypadkach należy zgłosić się do kliniki stomatologicznej na Woli w celu wykonania specjalnej szyny zgryzowej, która zabezpieczy zęby przed destrukcyjnym wpływem tych patologicznych zachowań.
Paradontoza
Paradontoza wywiera destrukcyjny wpływ na tkanki przyzębia. Może wiązać się ona z widocznym odsłanianiem się szyjek zębowych, występowaniem uciążliwej nadwrażliwości na zimne lub gorące pokarmy, a także rozchwianiem uzębienia, które niekiedy kończy się jego wypadnięciem. Jeżeli występują u ciebie nawracające stany zapalne dziąseł, krwawienie przy myciu zębów lub nieświeży oddech, pilnie zgłoś się do stomatologa w celu rozpoznania problemu.