Koniec leczenia i zdjęcie aparatu ortodontycznego – co dalej?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to przełomowy okres w życiu każdej osoby zmagającej się z wadą zgryzu. Jednak, choć dla wielu osób, wydaje się to być ostatecznym procesem, który pozwoli cieszyć się zachwycającymi, prostymi zębami, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Aby wprowadzona korekta mogła być trwała, pacjent musi przejść szereg zabiegów, pozwalających na utrzymanie nowej pozycji zębów.

Dowiedz się, na czym polega retencja, kiedy należy ją rozpocząć, by uzyskane podczas leczenia ortodontycznego rezultaty nie poszły na marne.

Sam aparat ortodontyczny to nie wszystko

Leczenie ortodontyczne to złożony, wieloletni proces, podczas którego dochodzi do zmiany pozycji zębów, na skutek destabilizacji tkanek przyzębia. Zgodnie z założeniami, leczenie powinno trwać około 2 lat, jednak w przypadku wyraźnych wad zgryzu lub u osób dorosłych, często czas ten jest wyraźnie wydłużony. Gdy zęby osiągną wymaganą pozycję, a uśmiech stanie się estetyczny i równy, wówczas można zdjąć aparat ortodontyczny.

Jest to jednak dopiero połowa sukcesu. O ile uzyskane efekty z zewnątrz okazują się w pełni satysfakcjonujące, to konieczne jest zapewnienie czasu na przebudowę przyzębia oraz maksymalną stabilizację zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Wówczas lekarz ortodonta może rozpocząć kolejny etap leczenia wady zgryzu, jakim jest retencja.

Retencja – czym jest i jak przebiega?

Retencja jest złożonym procesem pozwalającym na ustabilizowanie zgryzu, który poddano korekcji w ramach leczenia ortodontycznego. Zapobiega powracaniu zębów na dawne miejsce. Jest to szczególnie ważny etap prostowania zgryzu, ponieważ nawet po skutecznie przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym, zęby mają tendencję do tego, by powracać na wcześniejszą pozycję, również wówczas, gdy ta była niewłaściwa.

Mimo zakończenia aktywnego leczenia ortodontycznego pacjent powinien dalej przestrzegać zaleceń swojego lekarza, w szczególności tych, dotyczących noszenia aparatu retencyjnego. Pierwszym etapem leczenia jest stosowanie aparatu w dzień i w nocy. Wraz z przebiegiem leczenia, pacjent może się ograniczyć do zakładania aparatu jedynie na noc. Jednak niezależnie od etapu leczenia, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Typy aparatów retencyjnych

Aparaty retencyjne pozwalają na utrzymanie efektów leczenia. Ich regularne stosowanie sprawia, że zęby dostosowują się do nowego ustawienia. W procesie retencyjnym wyróżnić możemy dwa typy aparatów, które różnią się formą i sposobem stosowania. Chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto zdać się na doświadczenie lekarza ortodonty, który znając szczegółową historię przebiegu leczenia, będzie w stanie wskazać możliwie jak najlepsze rozwiązanie. W zależności od preferencji pacjenci mogą się zdecydować na aparaty retencyjne stałe oraz ruchome.

Aparat retencyjny stały

Aparaty retencyjne stałe zakładane są przez lekarza ortodontę. To cienki kawałek drutu, który przyklejany jest do wewnętrznej powierzchni leczonych zębów. Pacjent nie musi dzięki temu pamiętać o retencji. Co więcej, proces ten postępuje znacznie szybciej. Jednak tego typu aparaty utrudniają codzienną higienę jamy ustnej i sprzyjają osadzaniu się kamienia nazębnego.

Aparaty retencyjne ruchome

W zależności od preferencji pacjent może zdecydować się na wybór jednej z dostępnych form aparatów retencyjnych ruchomych. Podczas ich dobierania należy kierować się własnymi preferencjami oraz zaleceniami lekarza ortodonty.

  • Płytki retencyjne akrylowe – swoim wyglądem przypominają powszechne aparaty ortodontyczne ruchome, stosowane u dzieci. Tego typu aparaty nie obejmują powierzchni żujących i siecznych.
  • Płytki termoformowalne tzw. pozycjoner – to delikatne, przezroczyste szyny, które nakłada się na całą powierzchnię zębów poddanych leczeniu ortodontycznemu. Z uwagi na fakt, iż są niemal całkowicie niewidoczne, wielu pacjentów decyduje się na stosowanie właśnie tych aparatów. Ile trwa terapia retencyjna?

Długość terapii retencyjnej jest zależna i dla każdego pacjenta określana indywidualnie. W przypadku dzieci i młodzieży zwykle wystarczy kilka miesięcy do roku. U osób dorosłych, zwykle konieczne jest wieloletnie noszenie aparatów retencyjnych. Niekiedy, przy szczególnie wyraźnych wadach zgryzu, może się również okazać, że konieczne będzie stałe stosowanie aparatów retencyjnych.

Chcąc uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty leczenia ortodontycznego, warto jeszcze przed założeniem aparatu skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W tym celu warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne na Woli. Wykwalifikowani specjaliści jeszcze przed rozpoczęciem leczenia wyjaśnią najważniejsze zasady, a także szczegółowo omówią proces leczenia ortodontycznego i retencji zębów, aby uzyskane rezultaty rzeczywiście były trwałe.