Leczenie endodontyczne polega na ekstyrpacji miazgi, czyli usunięcia jej z kanałów korzeniowych zęba. Często na samą myśl o konieczności kanałowego leczenia zębów pacjenci dostają przysłowiowej gęsiej skórki, a w głowie pojawia się mnóstwo pytań. Przychodzimy z odpowiedzią na te, które najczęściej padają w naszym gabinecie!
Czy leczenie kanałowe boli?
To utarte skojarzenie sprawiło, że pytanie to otwiera listę wątpliwości większości pacjentów. Należy podkreślić, że obecny rynek stomatologiczny oferuje szeroką gamę znieczuleń, dzięki którym zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Co więcej, po wyleczeniu zęba pacjent odczuwa ulgę i przestaje zmagać się z bólem, jaki towarzyszy procesom zapalnym zachodzącym w miazdze zęba.
Dlaczego ząb wymaga leczenia kanałowego? Czy jest jakaś alternatywa?
Do leczenia endodontycznego kwalifikują się zęby, w których:
- Stwierdzono nieodwracalne procesy patologiczne,
- Duży ubytek i zmiana próchnicza doprowadziły do nieodwracalnego zapalenia miazgi,
- Miazga ze stanem zapalnym doprowadziła do zgorzeli zęba,
- Doszło do obumarcia miazgi.
Niestety dla zęba z nieodwracalnym stanem zapalnym lub martwicą nie ma alternatywy.
Czy ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy?
Niestety tak. Podczas leczenia endodontycznego ząb zostaje pozbawiony miazgi, naczyń krwionośnych i nerwów. Nie wyklucza to jego funkcjonowania w uzębieniu, może dalej brać udział w rozdrabnianiu pokarmu.
Czy martwy ząb może zmagać się z próchnicą?
Tak. Próchnica atakuje zębinę i szkliwo. Gdy ząb jest martwy, często nie daje o sobie znać, ponieważ po prostu nie powoduje dolegliwości bólowych. Taki rodzaj próchnicy nazywamy próchnicą atypową.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Niestety leczenie kanałowe nie należy do najtańszych. Winka to z faktu, że podczas jego wykonania konieczne jest zastosowanie wielu specjalistycznych narzędzi. Do oczyszczania kanałów stosuje się wysokiej jakości preparaty, a podczas zabiegu wykorzystywane są jednorazowe narzędzia. Wszystko to ma wpływ na jego cenę.
Czy ząb może być leczony kanałowo po raz drugi?
Zdarza się, że ząb leczony kanałowo wymaga powtórnego leczenia endodontycznego. O takiej konieczności decyduje lekarz, po wnikliwej analizie stanu zęba. Z reguły dotyczy to zębów leczonych dawno temu, gdy wykonanie zdjęcia RTG po wypełnieniu kanałów korzeniowych nie było powszechne.
Czy konieczna jest kontrola radiologiczna zęba po leczeniu endodontycznym?
Tak, po leczeniu endodontycznym konieczna jest kontrola radiologiczna zęba po upływie 3 i 6 miesięcy, a także po roku.
Czy ząb po leczeniu endodontycznym może zmienić kolor?
Dawniej zmiana koloru zęba leczonego kanałowo była zjawiskiem dość powszechnym. Obecnie wiadomo już, że nie każdy ząb będzie ciemniał. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in.: preparat zastosowany do wypełnienia kanałów, wyjściowy wygląd zęba czy systematyczne oczyszczanie z zawartości ich wnętrza i krwi podczas zabiegu.
Jakie są zalecenia po leczeniu kanałowym?
Należy mieć na uwadze, że bezpośrednio po zakończeniu leczenia kanałowego mogą wystąpić dolegliwości bólowe, warto mieć pod ręką leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bezpośrednio po zabiegu lepiej ograniczyć spożywanie twardych produktów żywnościowych lub takich, które wymagają intensywnego żucia.
Czy ząb po leczeniu endodontycznym jest bardziej kruchy?
Tak. Zęby po leczeniu kanałowym są martwe. Nie podlegają procesom odżywczym, w związku z czym są bardziej kruche od pozostałych.
Złamane narzędzie w kanale. Czy konieczne jest usunięcie wyleczonego zęba?
Nie. W takim przypadku stosuje się mikroskop endodontyczny, który umożliwia usunięcie złamanego narzędzia.
Kiedy do leczenia wykorzystuje się mikroskop endodontyczny?
Mikroskop endodontyczny wykorzystywany jest wtedy, kiedy przypadek jest trudny i konieczna jest wysoka precyzja lekarza endodonty. Powiększenie stanowi nieocenioną pomoc również w przypadku nietypowej budowy anatomicznej zęba, gdy jest on nienaturalnie zakrzywiony czy ma nietypowo położone kanały.
Leczenie kanałowe jest długotrwałe. Czy nie lepiej usunąć ząb i w jego miejsce zastosować implant?
Jak już wspomnieliśmy, dla leczenia endodontycznego nie ma alternatywy. Jedyną możliwością jest całkowite usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. W porównaniu z ekstrakcją i implantacją, leczenie kanałowe jest mniej inwazyjne, tańsze i daje lepszy efekt. Nawet najlepszy implant, wykonany z najwyższej jakości materiałów nie jest w stanie zastąpić naturalnego zęba, nawet jeśli jest on martwy.
Czy da się uniknąć leczenia kanałowego?
Oczywiście! Aby uniknąć w przyszłości leczenia endodontycznego należy regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne, ponieważ wczesne stadium próchnicy i/lub ubytku leczone jest tradycyjnym wypełnieniem. Ponadto, należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej, dokładnie szczotkować zęby, nitkować i używać płynów do płukania jamy ustnej.
Wbrew powszechnym opiniom, leczenia endodontycznego nie należy się obawiać. Rozwój stomatologii i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a dla naszego zdrowia ważny jest każdy ząb.