Leczenie kanałowe to dość skomplikowana procedura stomatologiczna. Dobrze przeprowadzona pozwala uratować ząb, a także uniknąć bólu i niepotrzebnych kosztów związanych ze wstawianiem nowego uzębienia. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie mikroskop.
Dzięki nowoczesnym, coraz doskonalszym technologiom, dziś możliwe jest leczenie nawet tych zębów, które wcześniej nadawałyby się jedynie do usunięcia. Ogromny postęp w rozwoju endodoncji, wzrost jej skuteczności i oszczędności czasu, zawdzięczamy zwłaszcza mikroskopom. Wprowadzenie ich do gabinetów sprawiło, że jakość i komfort usług znacząco wrosły, a pacjenci mogą być leczeni na najwyższym poziomie.
Leczenie kanałowe – dlaczego mikroskop jest niezbędny?
Jeszcze do niedawna uratowanie zęba z zainfekowaną miazgą nie zawsze było możliwe. Cienkie i zakrzywione kanały, które nierzadko posiadały dodatkowo mikrouszkodzenia, były niemożliwe do wykrycia czy dokładnego udrożnienia i oczyszczenia. Co więcej, w zębie nierzadko kryją się dodatkowe kanały, których wcześniej lekarz nie był w stanie dostrzec bez odpowiedniego powiększenia. Dlatego też, mimo najszczerszych chęci, stomatolodzy nie mogli uratować uzębienia, albo stan zapalny po zakończonej terapii okazywał się na tyle duży, że ząb kwalifikował się jedynie do usunięcia.
Dziś dentyści są jednak wyposażeni w nowoczesne mikroskopy, które pozwalają powiększyć obraz i dokładnie obejrzeć komory oraz korzenie leczonego uzębienia. Dzięki temu mogą oni skutecznie oczyścić, udrożnić i wypełnić kanały, a także łatwo dostrzec uszkodzenia lub ułamane narzędzia.
Większy komfort oraz oszczędność czasu i pieniędzy
Leczenie bez wsparcia mikroskopu wiązało się z wieloma wizytami, podczas których stopniowo udrażniano, oczyszczano i poszerzano kanały. Dziś na przeprowadzenie skutecznej terapii potrzeba znacznie mniej czasu. Lekarz nie musi już zatruwać miazgi, co w przeszłości zwykle wiązało się z dodatkową wizytą w celu jej usunięcia. Obecnie endodonta może usunąć obumarłą tkankę oraz oczyścić kanały podczas jednej wizyty. Co więcej, jeśli nie ma przeciwwskazań, zmian w kości lub dodatkowych uszkodzeń, może dodatkowo wypełnić kanały. Wszystko to nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie mikroskop. Możliwość dokładnego obejrzenia zęba od wewnątrz pozwala zaoszczędzić czas, obniżyć koszty leczenia, a także zminimalizować stres pacjenta.
Warto zaznaczyć, że mikroskopy są również wykorzystywane do odbudowy zębów, oceny przyzębia, a także podczas higienizacji.