Wśród wielu rodziców pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, ponieważ po wypadnięciu zostaną zastąpione stałymi. Takie podeście jest niewłaściwe i może mieć negatywny wpływ na zdrowie malucha oraz stan jego uzębienia w przyszłości. Aby uniknąć problemów, warto regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne.
Próchnica jako choroba zakaźna
Szkliwo zębów mlecznych jest znacznie cieńsze niż stałych, dlatego są one zdecydowanie bardziej narażone na próchnicę. Choroba ta wywoływana jest przez szkodliwe bakterie, które uszkadzają strukturę zębów. Zlekceważenie próchnicy może doprowadzić do wcześniejszej utraty mleczaków. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą również przeniknąć do krwiobiegu, wywołując bóle brzucha oraz ogólne osłabienie organizmu. Wdrożone leczenie zębów mlecznych u dzieci pozwala uniknąć bólu i sytuacji, w której próchnica przenosi się na świeżo wyrżnięte zęby stałe. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają kontrolować stan jamy ustnej i podejmować natychmiastowe działania w przypadku pojawienia się nowych ognisk próchnicy.
Prawidłowy zgryz malucha
Stomatologia dziecięca obejmuje nie tylko usuwanie ubytków, ale również działania profilaktyczne, takie jak fluoryzacja, lakowanie oraz lapisowanie zębów. Dzięki tym zabiegom stają się one mniej podatne na próchnicę. Należy mieć świadomość, że zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych u dzieci może spowodować wady zgryzu. Wczesna utrata mleczaków wskutek próchnicy sprawia, że szczęka i żuchwa nie rozwijają się w sposób prawidłowy. Skutkiem wad rozwojowych będzie nieprawidłowe ułożenie zębów stałych, które zaczną na siebie nachodzić. W takiej sytuacji konieczna będzie interwencja ortodonty i noszenie aparatów ortodontycznych. Dodatkowo zbyt szybka utrata zębów mlecznych może utrudniać żucie oraz rozdrabnianie pokarmów i prowadzić do pojawienia się bólów brzucha, niestrawności oraz biegunek.
Zęby mleczne mają istotny wpływ na kształtowanie się zębów stałych. Dzieci, przyzwyczajone od wczesnych lat życia do wizyt stomatologicznych, nie wykazują strachu przed dentystą i chętnie poddają się ewentualnemu leczeniu. Dzięki temu wkraczają w dorosłość ze zdrowymi i mocnymi zębami.