Profilaktyka i regularne wizyty u stomatologa są podstawą do zapewnienia pięknego uśmiechu. Niestety, długoletnie zaniedbania prowadzą często do powstawiania dużych zmian próchnicowych. Wtedy bardzo często jedynym sposobem uniknięcia ekstrakcji jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego.
Leczenie endodontyczne – kiedy jest przeprowadzane?
Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, przeprowadza się wtedy, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi zęba, zlokalizowanej w komorze i kanałach korzeniowych. Stan ten wywoływany jest przez głębokie zmiany próchnicowe.
Co ciekawe, problemy te mogą występować również u osób, które regularnie chodzą do dentysty. Jakkolwiek mogą one być spowodowane zaniedbywaniem higienicznym pacjenta, to nie jest to jedyny z możliwych powodów. Czasem zdarza się, że próchnica rozwija się tuż pod szkliwem lub pod plombami. W ten sposób nawet doświadczone oko stomatologa może nie dostrzec jej w odpowiednim momencie.
Co wskazuje na konieczność zastosowania leczenia kanałowego? Tutaj można wymienić przede wszystkim ból, który:
- jest niezwykle intensywny,
- nasila się wieczorami i nocami,
- zwiększa się podczas leżenia,
- ma charakter promieniujący.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Celem zabiegu jest przedostanie się do kanałów korzeniowych i usunięcie znajdującej się tam zainfekowanej miazgi zębowej. Następnie miazgę trzeba zastąpić specjalnym materiałem dentystycznym. Po całym procesie konieczna jest rekonstrukcja zęba.
Oczywiście wszystko to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Całość muszą poprzedzić odpowiednie przygotowania, a sam zabieg wykonany zostać może tylko przez wykwalifikowanych specjalistów. Jakie są główne etapy leczenia kanałowego?
- Wykonanie zdjęć RTG– pozwala ono ocenić ilość i anatomię kanałów, co pomoże w sprawnym przeprowadzeniu zabiegu.
- Znieczulenie – pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego bez bólu (niekiedy okazuje się, że ząb jest już martwy, kiedy pacjent zgłasza się do gabinetu – zastosowanie znieczulenia nie jest wtedy konieczne)
- Zabieg właściwy – tutaj specjalista oczyszcza kanały i uszczelnia je.
- Kolejne zdjęcie RTG – ocenia rezultat zabiegu.
- Rekonstrukcja zęba – konieczna do zakończenia procesu.
Oczywiście jest to tylko ogólny schemat postępowania, a przebieg leczenia zależy od konkretnego przypadku, np. lekarz może zdecydować o dodatkowych zdjęciach RTG w trakcie zabiegu. Cały proces leczenia zwykle odbywać się w ciągu jednej lub dwóch wizyt.
Koszt leczenia kanałowego – od czego zależy?
Kluczowym czynnikiem, który wpływa na cenę leczenia kanałowego, jest anatomia zęba – liczba kanałów, które trzeba wypełnić. Jeśli mowa o jednym zębie z jednym kanałem, cena zabiegu będzie niższa w porównaniu z przypadkiem, gdy ząb ma tych kanałów trzy lub cztery.
Warto też wiedzieć, że samo przygotowanie do badania łączy się z wieloma kosztami. Mowa tutaj zarówno o cenie samych zdjęć RTG, jak i zastosowaniu znieczulenia. W zależności od placówki, preparaty i maszyny będą się w tym kontekście różnić – im bardziej zaawansowane i lepsze dla pacjenta, tym zwykle droższe.
Nie można też zapominać, że po całym procesie leczenia kanałowego, konieczne będzie zrekonstruowanie korony zęba. To wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami leczenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jedyną alternatywą dla zabiegu jest ekstrakcja zęba objętego głębokimi zmianami próchniczymi.