Chcesz uzupełnić braki zębowe implantami, jednak nie wiesz, jak wygląda procedura ich wszczepiania? Zastanawiasz się, jak wyglądają przygotowania jamy ustnej? A może jakie badania należy wcześniej wykonać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Implanty to jedne z najchętniej wybieranych uzupełnień protetycznych. Zdobyły popularność ze względu na wysoką estetykę wykonania, są nie do odróżnienia od naturalnego uzupełnienia, a także dają komfort użytkowania. Jednak zanim chirurg wprowadzi implant, należy przeprowadzić kilka niezbędnych badań, a niekiedy również zabiegi przygotowujące.
Wywiad i zlecenie badań
Lekarz, aby mieć pewność, że implant trwale zrośnie się z kością (osteointegracja) i będzie w pełni funkcjonalnym zębem, musi przeprowadzić szczegółowy wywiad zdrowotny, który wykluczy możliwe przeciwwskazania do wykonania zabiegu; niezbędna jest także dokładna ocena uzębienia pacjenta. O tym, czy warto wszczepić danemu pacjentowi implanty, decydują też: higiena jamy ustnej, stosowane używki czy choroby współistniejące np. paradontoza, cukrzyca, nowotwory.
Niezbędne jest również wykonanie stożkowej tomografii komputerowej (CBCT), która pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozmiaru śruby do posiadanego przez pacjenta wyrostka zębodołowego oraz jego właściwe ułożenie w jamie ustnej. Dzięki badaniu lekarz może się przygotować na potencjalne trudności i zaplanować swoją pracę.
Zabiegi dodatkowe
Pacjenci, którzy planują założenie implantów, często są zaskoczeni, że muszą wykonać dodatkowe zabiegi, takie jak podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift) czy augmentacja kości. Pierwszy wykonywany jest w szczęce górnej i polega na stworzeniu miejsca pod przyszłą tytanową śrubę. Wykonuje się zabieg w celu poprawy warunków kostnych, aby przyszły implant miał trwałe podłoże i mógł należycie spełniać swoje funkcje.
Augmentacja kości to nic innego, jak pogrubienie i wzmocnienie wyrostka zębodołowego. Dzięki temu implant będzie w nim trwale i solidnie osadzony. Polega na podsypaniu kości materiałem kościotwórczym. Zabieg może być połączony z sinus liftem, wszczepianiem implantów lub wykonywany przed wprowadzeniem tytanowej śruby. Wszystko zależy od stopnia zaniku kości.
Ekstrakcja zębów
Nierzadko chirurdzy przeprowadzają dwa zabiegi w jednym. Mowa tu o zębach, które z powodu rozległych zniszczeń nie nadają się do dalszego leczenia stomatologicznego, ale mogą zostać zastąpione implantem. W takim przypadku podczas jednego zabiegu następuje ich ekstrakcja, a następnie wprowadzenie tytanowych śrub. Warto jednak wiedzieć, że przy zbyt dużym zaniku wyrostka zębodołowego lub stanie zapalnym w kości, który pozostawił po sobie ząb, stosuje się kilka etapów chirurgii dentystycznej.