Kolor uzębienia zmienia się z czasem, na skutek wielu różnych czynników. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym gwarantuje piękny uśmiech bez szkody dla uzębienia.
Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia?
Choć naturalnym kolorem zębów jest biały, a właściwie perłowy, jego utrzymanie przez dłuższy czas jest bardzo trudne. Wszelkiego rodzaju przebarwienia są skutkiem pojawiających się na powierzchni lub wewnątrz tkanek zęba barwników dostarczanych z zewnątrz. Zazwyczaj pochodzą one z substancji smolistych wydobywanych podczas palenia tytoniu, spożywania napojów (np. kawy) czy pokarmów (np. buraki, jagody). Niewątpliwie istotny wpływ ma również wrodzony i dziedziczny kolor uzębienia – bardziej lub mniej perłowy.
Profesjonalne wybielanie zębów
Wszystkie metody wybielania zębów opierają się na ingerencji w szkliwo. Jest to tkanka, która niestety nie ma zdolności odnawialnych. Dlatego tak ważne jest, by podczas procesu wybielanie zębów nie doszło do jego uszkodzenia. Powszechnie dostępne nakładki, paski, żele i pasty wybielające zwykle stosuje się przez długi czas, przez co ścieralność szkliwa znacznie się zwiększa. Przyczynia się to do wzrostu nadwrażliwości zębów, podrażnień i uszkodzeń dziąseł, a także wzmożonego rozwoju próchnicy. Profesjonalne wybielanie zębów, prowadzone pod okiem lekarza stomatologa, nie doprowadza do takich konsekwencji.
Przed rozpoczęciem wybielania zębów należy upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania. Do najczęstszych zaliczono m.in.: próchnicę, choroby zębów i dziąseł, odsłonięte korzenie zębów, stany zapalne w jamie ustnej, paradontozę czy nadwrażliwość uzębienia. Takie zmiany często są niewidoczne gołym okiem, a dostrzec może je jedynie stomatolog podczas przeglądu. Zęby muszą być w pełni wyleczone przed rozpoczęciem wybielania, w innym przypadku może znacznie pogorszyć ich stan.