Chirurg stomatologiczny – czym dokładnie się zajmuje?

Stomatologia niejednokrotnie napotyka problemy, które wymagają interwencji wyspecjalizowanego chirurga. Ten, głównie kojarzony z wyrywaniem „zębów mądrości”, w swojej codziennej pracy wykonuje szereg zabiegów związanych z całą jamą ustną.

 

Co obejmuje chirurgia stomatologiczna?

W naszym gabinecie stomatologicznym na Woli możesz skorzystać z usług doświadczonego chirurga stomatologicznego. Taki specjalista zajmuje się nie tylko usuwaniem zębów. Bardzo często uczestniczy też podczas czynności wstępnych do zabiegów protetyki i implantologii. Zadania takiego specjalisty są jednak inne od tych, które przeprowadza chirurg szczękowo-twarzowy.

Zabiegi chirurgiczne w gabinecie stomatologicznym

Najczęściej wykonywany zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej to ekstrakcja ósemki i innych zębów. Chirurg może usunąć zniszczone zęby, również te zatrzymane. Z tego powodu często pomaga przygotować pacjenta do leczenia ortodontycznego. Usunięcie niektórych zębów pozwala, by pozostałe przyjęły odpowiednią pozycję w łuku.

To jedna nie wszystko. Chirurg stomatologiczny wykonuje również takie zabiegi jak usunięcie torbieli, włókniaków (drobnych zmian na błonie śluzowej). Może pobrać również wycinek do badania histologicznego.

Zabiegi chirurga szczękowo-twarzowego

W szpitalu niekiedy trzeba skorzystać z pomocy chirurga szczękowo-twarzowego. Przeprowadza on trudne i skomplikowane zabiegi, których wykonanie możliwe jest tylko dzięki doskonałej znajomości głowy i twarzy ludzkiej, zrozumieniu warunkujących się wzajemnie procesów. Jedną z bardziej znanych jest operacja Caldwella-Luca. Wskazania do jej przeprowadzenia to sytuacje pourazowe, podczas których doszło do stanów zapalnych z udziałem ropy lub ciała obce zlokalizowane w zatoce szczękowej, które wymagają usunięcia. Chirurg dostaje się do zatoki szczękowej poprzez przedsionek jamy ustnej i dół nadkłowy, a następnie dokonuje usunięcia błony śluzowej, w której zaszły zmiany patologiczne. Następnie tworzy połączenie z jamą nosową, co ułatwia odpływ wydzieliny z zatoki szczękowej. Procedura medyczna kończy się założeniem szwów w przedsionku jamy ustnej, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Kolejnym, istotnym zabiegiem, którym zajmuje się taki specjalista, jest rekonstrukcja lub korekcja szczęki. Dzięki nim pacjent ma możliwość skorygować urazy twarzy czy naprawić problemy z tkankami miękkimi wywołanymi urazami. Rekonstrukcja szczęki i żuchwy przywraca funkcję i formę jej naturalnych cech. Taki zabieg niekiedy wymaga przeszczepu fragmentu skóry, kości czy nerwów z innej części ciała pacjenta.

Wraz z lekarzami innych specjalizacji, chirurdzy twarzowo-szczękowi odgrywają ogromną rolę w diagnozowaniu, leczeniu i przeprowadzaniu operacji u pacjentów zmagających się z rakiem jamy ustnej. Patologiczne zmiany mogą pojawić się na dziąsłach, policzkach, wargach, podniebieniu czy języku. Choroba powinna być jak najszybciej zdiagnozowana, aby nie zagrażała życiu pacjenta.

Jak wybrać najlepszego chirurga stomatologicznego?

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej różnią się od siebie pod względem inwazyjności i stopnia skomplikowania danego zabiegu. Zawsze warto wybrać zabieg u chirurga, który”

  • Opowie o całej procedurze zabiegu, jak się do niego przygotować i zaleceniach po zabiegu,
  • Wyjaśni wszelkie wątpliwości pacjenta, pomoże wybrać najlepszą dla niego metodę zabiegu,
  • Zapewni miłą atmosferę w gabinecie,
  • Używa nowoczesnego sprzętu i środków znieczulających,
  • Ma wiedzę popartą doświadczeniem.

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurg stomatologiczny często wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem, dlatego warto wybrać najlepszego specjalistę.

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Każdy zabieg jest inny, dlatego zalecenia dotyczące rekonwalescencji będą się różniły. Na ogół usunięcie zęba nie wymaga rekonwalescencji. Bardzo ważne jest jednak, by przestrzegać zaleceń chirurga stomatologicznego, szczególnie tych dotyczących planu żywieniowego. Zwykle wskazane jest przejście na dietę miękką i spożywanie mniejszych porcji posiłków przez kilka pierwszych dni od zabiegu, aby uniknąć dodatkowych podrażnień. Im bardziej będziemy stosować się do zaleceń, tym szybciej powrócimy do pełni sił.