Ekstrakcja ósemki – dlaczego warto przeprowadzić zabieg pod okiem chirurga stomatologicznego?

Ekstrakcja ósemki to zabieg owiany wieloma mitami. Pacjenci często obawiają się tego, jak będzie on wyglądał. W opanowaniu lęku z pewnością nie pomaga ogromna liczba relacji, którą zamieszczają osoby mające zabieg już za sobą. Co warto wiedzieć o zabiegu?

 

Zabieg u doświadczonego chirurga

Jednym z ważniejszych elementów wpływających na przebieg zabiegu oraz proces późniejszej rekonwalescencji jest wybór lekarza. Warto, by był to chirurg stomatologiczny. Nie każdy dentysta potrafi dokonać ekstrakcji ósemek. Dotyczy to zwłaszcza zębów zatrzymanych (całkowicie lub częściowo), których usunięcie wymaga szczególnej wiedzy oraz doświadczenia. Chirurg, który wykonał kilkaset podobnych zabiegów wie, jak wykonać procedurę szybko, bezpiecznie i bez narażania pacjenta na komplikacje. A tych przy ekstrakcji ósemek może być – niestety – całkiem sporo.

Kiedy pojawiają się komplikacje

Standardowym efektem ubocznym po usunięciu ósemek jest szczękościsk, opuchlizna, obrzęk oraz krwawienie rany. Na szczęście objawy te ustępują po kilku dniach, a ból można złagodzić specjalnymi środkami. Mogą jednak wystąpić powikłania, które będą dla pacjenta dużo bardziej uciążliwe. Należy do nich naruszenie lub przerwanie nerwu zębodołowego, zaburzenia czucia oraz suchy zębodół. Oczywiście nie da się nigdy wyeliminować ryzyka ich wystąpienia, lecz z pewnością doświadczony chirurg potrafi w dużym stopniu ochronić pacjenta przed pojawieniem się najpoważniejszych powikłań.

Troska o pacjenta

Chirurg stomatologiczny jest najbardziej kompetentną osobą, która może zająć się naszymi ósemkami. Chodzi nie tylko o sposób użycia narzędzi oraz technikę usuwania, ale także opiekę nad pacjentem przed i po zabiegu. Zebranie wywiadu, zaplanowanie zabiegu, przygotowanie pacjenta oraz wyjaśnienie mu przebiegu procesu ekstrakcji oraz możliwych ewentualnych komplikacji to niezwykle ważne etapy, których nie należy pomijać ani lekceważyć. Świadomy pacjent nie tylko mniej boi się zabiegu, ale także wie, jak zadbać o siebie, kiedy już opuści gabinet zabiegowy. Dobry chirurg szczękowy z pewnością nie odmówi nam pomocy w przypadku ewentualnych wątpliwości lub komplikacji pozabiegowych, a dzięki swojej praktyce może przewidzieć tempo gojenia się rany oraz zalecić stosowne leki i zabiegi przyspieszające gojenie.

Warto pamiętać o tym, że ekstrakcja ósemek jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Nierzadko wymaga usunięcia fragmentu kości, nacięcia dziąsła lub usunięcia zęba w kilku częściach, po uprzednim jego podzieleniu. Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu mogą być poważne, ponieważ ósemki leżą blisko nerwów. Stąd też konieczność zachowania nadzwyczajnej ostrożności podczas zabiegu.