Inlay, onlay, overlay – wszystko, co warto wiedzieć o nowoczesnych wypełnieniach protetycznych

Stały rozwój protetyki sprawia, że pacjenci, wymagający uzupełnienia braków w uzębieniu, mogą stosować rozwiązania, które nie tylko okazują się funkcjonalne, ale dodatkowo zachwycają idealnym, naturalnym wyglądem. Wdrożenie odpowiednich metod leczenia, w połączeniu ze stosowaniem niezawodnych technologii sprawia, że pacjenci mogą cieszyć się doskonałym uzębieniem, które do złudzenia przypomina to naturalne.

Poznaj rozwiązania oferowane przez nowoczesną protetykę i dobierz te, które najlepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby.

Wkłady inlay – co to jest?

Wkłady koronowe wyróżnia szereg zalet. Odpowiednio opracowane doskonale sprawdzą się podczas odbudowy zęba, który uległ degradacji w stopniu sprawiającym, że tradycyjne wypełnienie nie znajdzie zastosowania.

Uzupełnienie protetyczne w postaci wkładów inlay stosuje się w szczególności do odbudowy zębów bocznych przedtrzonowych i trzonowych, w których przynajmniej z dwóch stron utrzymała się naturalna korona zęba. Wkłady pozwalają na wypełnienie powierzchni żującej zęba, bez pokrywania ich szczytów. Ich wysoka jakość stopniowo wypiera wypełnienia kompozytem, pozwalając, na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów.

Nakłady onlay – kiedy warto je stosować?

Nakłady onlay wykorzystywane są w bardziej złożonych przypadkach, gdy uszkodzeniu uległy poza powierzchnią żującą zęba również szczyty guzków. Wykorzystanie nakładów pozwala odtworzyć miejsca, gdzie sąsiadujące zęby stykają się ze sobą (tzw. punkty styczne).

Stosowanie nakładów onlay, podobnie jak wkładów inlay jest znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych plomb. Wysokiej jakości materiały, poza wypełnieniem ubytku, pozwalają również wzmocnić ząb, sprawiając, że podczas żucia, siły nacisku rozkładają się równomiernie.

Wypełnienie overlay – na rozległe ubytki

Nakład overlay swoją powierzchnią może obejmować nie tylko powierzchnię żującą zębów, ale również powierzchnie styczne, językowe oraz przedsionkowe. To rozwiązanie stosowane jest w przypadku występowania bardzo rozległych uszkodzeń, które uniemożliwiają zastosowanie jednej z powyższych technik wypełnienia.

Wykorzystanie wypełnienia overlay pozwala precyzyjnie zrekonstruować miejsca styczne zębów, a przy tym sprawdzi się również podczas wypełniania ubytków pod dziąsłowych.

Jak wykonuje się nowoczesne wkłady protetyczne

Leczenie zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych wkładów protetycznych inlay, onlay oraz overlay jest procesem bardziej skomplikowanym od tradycyjnych plomb. Dla pełnej skuteczności wymaga wcześniejszego wykonania wycisku z masy plastycznej oraz dobrania odpowiedniego koloru z dostępnej palety barw.

Dysponując wyciskiem, protetyk może przystąpić do przygotowania wkładów lub nakładów. Do czasu przygotowania ostatecznego wypełnienia, w miejsce ubytku założona zostanie tradycyjna plomba. Dopiero podczas kolejnej wizyty w gabinecie stomatolog umieszcza nowe wypełnienie.

Zalety stosowania nowoczesnych wypełnień protetycznych

Nowoczesne wypełnienia protetyczne posiadają szereg zalet, wśród których za najważniejsze można uznać poniższe:

  • pozwalają na dokładne i szczegółowe odwzorowanie naturalnej anatomii zęba,
  • są wysoce estetyczne,
  • nie przebarwiają się pod wpływem spożywanych pokarmów i wypijanych napojów,
  • są dużo trwalsze, w szczególności te, wykonane z materiałów ceramicznych,
  • mogą być stosowane również w przypadku rozległych ubytków.

Wskazania do stosowania nowoczesnych wypełnień protetycznych

Z uwagi na możliwości, jakie niesie ze sobą stosowanie innowacyjnych metod wypełnień protetycznych, wkłady i nakłady inlay, onlay oraz overlay stosuje się w celu odtworzenia zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Zwykle wypełnienia te wykorzystywane są w trakcie leczenia zębów, które zostały uszkodzone w sposób mechaniczny lub w przypadku konieczności zastosowania rozległych wypełnień, po zakończonym leczeniu kanałowym lub w przypadku wystąpienia rozległych uszkodzeń zębów.

Należy przy tym pamiętać, że nowoczesny wkład wymaga zachowania odpowiedniego podparcia. To sprawia, że nie w każdym przypadku mogą być wykorzystane.

Nowoczesne wypełnienia protetyczne to innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na odtworzenie utraconych lub uszkodzonych zębów w sposób estetyczny i trwały. Chcąc uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, warto zdać się na doświadczenie protetyków oraz możliwości, jakie niosą nowoczesne technologie. Wykorzystując sprawdzone rozwiązania, nie tylko odbudujesz uszkodzone zęby, ale dodatkowo sprawisz, że Twój uśmiech będzie zachwycający przez wiele lat.