Jak zapobiegać ścieraniu się zębów?

Ścieranie się zębów jest naturalnym procesem, który postępuje wraz z upływem lat. Szacuje się, że rocznie dochodzi do starcia ok. 65 nm szkliwa. Wszelkie odstępstwa od tej wartości mogą wskazywać na to, że pacjent zmaga się z nadmiernym ścieraniem się zębów.

Nadmierne ścieranie się zębów staje się coraz bardziej powszechnym problemem. To kłopotliwe schorzenie nie tylko zaburza ogólną estetykę uśmiechu, ale nieleczone może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Aby ich uniknąć, należy wiedzieć, co może przyczyniać się do nadmiernego ścierania się zębów, a także jak postępować, by mu zapobiec.

Jakie są przyczyny nadmiernego ścierania się zębów?

Nadmierne ścieranie się zębów jest kłopotliwym schorzeniem, które może negatywnie wpłynąć na postrzeganie siebie, a także przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju dolegliwości, utrudniając prawidłowe gryzienie oraz codzienne funkcjonowanie. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać nadmiernemu ścieraniu się zębów, należy w pierwszej kolejności poznać jego przyczyny. Wśród tych najpowszechniejszych wymienić można:

  • bruksizm,
  • stres, któremu towarzyszy nadmierne zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami,
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • nieprawidłowe relacje żuchwy do szczęki,
  • przesunięcie zębów,
  • nieprawidłowa praca mięśni odpowiedzialnych za żucie,
  • dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Jak zapobiegać ścieraniu się zębów?

Zauważając symptomy nadmiernego ścierania się zębów, należy w pierwszej kolejności udać się do stomatologa, który określi przyczynę jego występowania, a następnie wskaże właściwe postępowanie. Odpowiednie leczenie związane jest z indywidualnymi uwarunkowaniami oraz źródłem problemu. Po jego zakończeniu możliwe będzie przystąpienie do kolejnego etapu, jakim jest odbudowa startych zębów.

Zrelaksuj się

Stres i napięcie, które towarzyszą nam każdego dnia, mogą przyczyniać się do nadmiernego ścierania się zębów. Właśnie dlatego podczas procesu leczenia zalecane jest stosowanie różnego rodzaju technik pozwalających na relaksację i wyciszenie.

Szyna relaksacyjna

Jedną z najczęstszych metod, stosowanych w walce z nadmiernym ścieraniem się zębów są szyny relaksacyjne. Zakładane na noc pozwalają zmniejszyć negatywne skutki bruksizmu, uniemożliwiając mimowolne ruchy zębów, które prowadzą do ścierania się ich powierzchni. Jednak co ważne, szyna relaksacyjna pozwala na podwyższenie wysokości zwarcia szczęki, a także rozluźnia mięśnie, dzięki czemu również w trakcie dnia zmniejsza się ryzyko ścierania się zębów.

A może botoks?

Jeżeli ćwiczenia nie przyniosły zamierzonych rezultatów, a szyna jest dla Ciebie niewygodna, wówczas możesz rozważyć zastosowanie kwasu botulinowego. Botoks wstrzyknięty w mięśnie żwaczy jest niemal całkowicie bezbolesny, a przy tym okazuje się wysoce skuteczny w walce z nadmiernym zaciskaniem się zębów.

Pierwsze efekty rozluźnienia mięśni pojawiają się po ok. dwóch tygodniach i pozwalają uwolnić się od problemów na okres około pół roku. Należy przy tym pamiętać, że zabieg ten należy cykliczne powtarzać, gdy tylko efekty zaczną słabnąć.

Odbudowa startych zębów

Gdy uda Ci się całkowicie wyeliminować nadmierne ścieranie się zębów, wówczas należy przystąpić do kolejnego etapu leczenia, jakim jest odbudowa startych zębów. To, jaka metoda odbudowy zostanie zastosowana, uzależnione jest od stopnia degradacji zębów. W przypadku starcia o średnim stopniu nasilenia, pomocna może się okazać odbudowa z wykorzystaniem materiału kompozytowego. W przypadku mocno startych zębów konieczne okaże się zastosowanie wypełnienia stomatologicznego lub nakładów typu onlay i inlay.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, pamiętaj, by udać się do sprawdzonego stomatologa protetyka na Woli. Wykwalifikowany specjalista dobierze metodę dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj przy tym, że sama odbudowa nie pomoże Ci pozbyć się problemu, dlatego konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności leczenia.