Jakie efekty daje piaskowanie zębów?

Podstawowym krokiem higienizacji i właściwego oczyszczania powierzchni zębów jest piaskowanie. Wyraźnie rozjaśnia i wyrównuje powierzchnię, chroni przed stanami zapalnymi oraz odkładaniem się kamienia nazębnego.

 

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie zębów wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Umożliwia usunięcie nagromadzonego osadu, którego pozbycie się  szczoteczką nie jest możliwe. Dociera do trudno dostępnych bruzd i zakamarków występujących na powierzchni zębów. Zabieg wykonuje się poprzez zastosowanie proszku pod wysokim ciśnieniem. Jest bezbolesny i bezinwazyjny. Częstotliwość przeprowadzania piaskowania dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zależy przede wszystkim od codziennej higieny jamy ustnej, jej jakości, trybu życia, a także skłonności odkładania się osadu. Zaleca się, by był on wykonywany przynajmniej dwa razy w roku.

Efekty i zalecenia po zabiegu

Piaskowanie zębów to pierwszy krok do odpowiedniej higieny jamy ustnej, która powinna być kontynuowana podczas codziennego szczotkowania zębów. Zabieg pomaga pozbyć się przebarwień, osadu i kamienia nazębnego. Często kończy się fluoryzacją, czyli pokryciem powierzchni uzębienia lakierem bogatym w związki fluoru. Dzięki temu zapewnia dodatkową ochronę i wzmocnienie szkliwa.

Po zakończonym zabiegu należy unikać napojów barwionych (wina, kawy, soków) najlepiej do końca dnia oraz powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania posiłków przez minimum 4h.

Co zrobić, bo podtrzymać efekty piaskowania zębów?

Aby podtrzymać efekty, jakie daje zabieg, przede wszystkim należy wykonywać go regularnie, zgodnie z zaleceniami stomatologa. Warto także wprowadzić kilka istotnych zmian w życiu codziennym:

  • Regularnie szczotkować zęby, minimum 2 razy dziennie przez 3 minuty,
  • Stosować pastę z odpowiednią zawartością fluoru (1450 ppm),
  • Usuwać resztki pokarmu, które gromadzą się w ciągu dnia pomiędzy zębami i na języku,
  • Stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej.