Jakie metody stosuje się przy leczeniu startych zębów?

Każdy człowiek marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Z biegiem lat zauważamy jednak, że korony zębów stają się coraz krótsze ze względu na ich ścieranie się. Stomatologia ma w swojej ofercie kilka metod odbudowy zębów.

Czym jest ścieranie zębów i jakie są tego przyczyny?

Ścieranie zębów jest powolnym procesem utraty twardych tkanek pokrywających zęby. Najczęstszą przyczyną ścierania zębów są kwasy znajdujące się w jamie ustnej każdego człowieka. Do ścierania zębów doprowadzić może również nieprawidłowe szczotkowanie, żucie pokarmów, a także zgrzytanie czy zaciskanie zębów. Bardzo często za proces ścierania odpowiada nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej oraz wady ortodontyczne np. zęby nieprawidłowej długości.

Jakie są metody leczenia startych zębów?

Istnieje wiele sposób leczenia, w pierwszej kolejności ważne jest, aby zmienić złe nawyki np. związane ze zgrzytaniem czy złym szczotkowaniem zębów. Często również konieczne jest poradzenie sobie ze stresem, jeśli ścieranie jest z nim związane.

Konieczna jest odbudowa startych zębów, jednak sposób jest uzależniony od stopnia zaawansowania, od rokowań, a także zasobności portfela pacjenta. Kiedy u pacjenta starcie nie jest zbyt nasilone, może zostać włączone leczenie w postaci korekty złych nawyków.

Jednak kiedy ścieranie jest zbyt zaawansowane, można zastosować kilka metod odbudowy. Stomatolog może zdecydować się na odbudowę zębów u pacjenta za pomocą materiału kompozytowego (plomby światłoutwardzalnej). Można również zastosować licówki porcelanowe na zęby przednie, które pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych i nie osłabiają zębów. W sytuacji, kiedy zęby są bardzo starte, konieczne może okazać się zastosowanie koron protetycznych, które pokrywają cały ząb. Czasem również nieuniknione jest leczenie kanałowe niektórych zębów czy ich wzmocnienie wkładem koronowo-korzeniowym przed zastosowaniem koron protetycznych.

Jak widać, jest wiele metod odbudowy zębów, jednak najważniejszym postępowaniem w tym przypadku jest wyleczenie nieprawidłowych nawyków, które przyczyniają się do ścierania zębów.