Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatologiczny?

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się głównie z usuwaniem zębów, zwłaszcza trudnych ósemek. Jednak ekstrakcje nie są jedynymi zabiegami, którymi na co dzień zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy.

 

Chirurg twarzowo-szczękowy – czym się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna to dział medycyny, który łączy w sobie wiedzę i umiejętności obu dziedzin – chirurgii oraz stomatologii. Dzięki temu specjalista może skutecznie leczyć nie tylko zęby, ale całą jamę ustną, a także problemy z nią związane. Dlatego do zadań chirurga twarzowo-szczękowego należą m.in. usuwanie zatrzymanych lub wyrżniętych ósemek, różnego rodzaju nowotworów czy zmian okołowierzchołkowych, a także czynności z zakresu wstępnego przygotowania pod pracę protetyczną np. implanty. A to wciąż nie wszystkie wyzwania, z którymi radzi sobie chirurgia stomatologiczna.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Zabieg wykonywany jest u osób, które mają dość nisko położone dno zatoki szczękowej, a jednocześnie chcą wykonać pracę protetyczną na implantach. Wówczas niezbędne jest uniesienie zatoki, by umożliwić poprawę podłoża kostnego. Dzięki zabiegowi implanty będą solidnie i trwale umocowane w wyrostku zębodołowym.

Resekcja wierzchołka korzenia

W przypadku źle przeprowadzonego leczenia kanałowego lub stanu zapalnego w okolicy korzenia, niezbędne jest wykonanie jego resekcji. Zabieg polega na usunięciu zmiany oraz fragmentu korzenia, a następnie wypełnieniu powstałej luki materiałem kościotwórczym, który pozwoli mu się zregenerować i odbudować. Dzięki temu można uratować ząb i sprawić, że będzie mógł posłużyć pacjentowi przez wiele długich lat.

Korekta uzębienia po wypadku

Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego zostanie złamana szczęka lub żuchwa, chirurg szczękowo-twarzowy, przy wykorzystaniu specjalnych szyn lub protez, może unieruchomić kości oraz pomóc im w regeneracji i odbudowie. Specjalista okazuje się również niezastąpiony w przypadku nieprawidłowo pracujących stawów skroniowo-żuchwowych, jak również wtedy, gdy ulegną one urazowi.

Chirurgia stomatologiczna na Woli w Warszawie

Specjaliści z zakresu chirurgii to zatem nie tylko eksperci od usuwania trudnych zębów – zakres ich usług jest w praktyce bardzo szeroki. Warto też dodać, że nowoczesna stomatologia umożliwia zrekonstruowanie kości, dzięki czemu pacjenci, nawet ci ze sporym zanikiem wyrostka, mogą mieć wykonane prace protetyczne i odzyskać uśmiech oraz pewność siebie. Co więcej, dzięki wysokiej jakości materiałom kościotwórczym oraz przeszczepom kości, można odtworzyć tkankę kostną nawet u osób z chorobami przyzębia, ze szczęką uszkodzoną w wypadku czy po wycięciu rozległej torbieli.