Korony zębowe – pytania i odpowiedzi

Korona zębowa to popularne rozwiązanie, pozwalające na przywrócenie funkcji i estetyki uszkodzonych zębów. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania pacjentów.

 

Czym są korony zębowe?

Korona zębowa jest rodzajem protetycznego uzupełnienia. Doskonale odwzorowuje wygląd naturalnych zębów, dzięki czemu jest praktycznie nie do odróżnienia. Korona zębowa może być stała lub jedynie tymczasowa, założona na okres oczekiwania na ostateczne uzupełnienie protetyczne. Efekty są jednak na tyle zadowalające, że korona stanowi najczęściej rozwiązanie na stałe. W zależności od materiału wykonania, możemy wyróżnić:

  • korony porcelanowe – najczęściej wykonuje się je na podbudowie metalowej lub ceramicznej, efekt jest naturalny, a konstrukcja niezwykle wytrzymała,
  • korony ceramiczne – dobrze imitują naturalne zęby pacjenta, zaleca się ich stosowanie w przypadku uzupełnień zębów przednich,
  • korony cyrkonowe – ze względu na doskonałą trwałość, najczęściej umieszcza się je w odcinkach bocznych,
  • korony kompozytowe – obecnie stosuje się je głównie jako uzupełnienie tymczasowe, efekt wizualny jest satysfakcjonujący, jednak wytrzymałość niższa niż w przypadku porcelanowych koron czy też ceramicznych.

Kiedy stosuje się korony zębowe?

Korony zębowe mogą być stosowane w różnych sytuacjach. Jedną z nich może być uszkodzenie zębów, spowodowane np. próchnicą czy doznanym urazem. To odpowiednie rozwiązanie, jeśli ubytek jest zbyt duży, by odbudować go za pomocą plomby.

Inną zastosowaniem koron zębowych jest tworzenie mostów oraz stabilizowanie protez. To właśnie dzięki koronom zębowym możliwe jest osiągnięcie pewnego i trwałego osadzenia. Pozwalają one na mocowanie mostu protetycznego na zębach naturalnych.

Korona może być również założona po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Po takim zabiegu zęby są niezwykle wrażliwe i podatne na pęknięcia. Korona jest w stanie zapewnić im dodatkową ochronę, zwiększyć trwałość i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń.

W niektórych przypadkach wskazaniem do zastosowania korony zębowej mogą być również problemy estetyczne. Rozwiązanie to wykorzystuje się, gdy zęby są zniekształcone, starte czy nawet silnie przebarwione.

Czy korona zębowa może być zastosowana w przypadku dużych ubytków? 

Nie zawsze. Jeśli uszkodzenia są na tyle duże, że nie ma możliwości utrzymania korony zębowej w stabilny sposób, konieczne może okazać się usunięcie zęba oraz zastąpienie go implantem. Możliwość zastosowania korony zębowej określa jednak lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.

Inne przeciwwskazania do zastosowania korony zębowej to przede wszystkim stany zapalne dziąseł, takie jak np. zaawansowana choroba przyzębia. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności wyleczyć chorobę, a dopiero później założyć koronę zębową.

Jak wygląda założenie korony zębowej?

Zabieg założenia koron zębowych nie jest wcale skomplikowany i najczęściej ogranicza się do dwóch wizyt u specjalisty. Jeśli protetyk stomatologiczny nie wykryje żadnych przeciwwskazań do założenia korony, proces będzie przebiegać następująco:

  • przygotowanie zęba – należy delikatnie opiłować zęby, by korona dobrze się dopasowała,
  • wycisk lub skan wewnątrzustny 3D – umożliwia wykonanie odpowiedniego uzupełnienia protetycznego, dostosowanego do potrzeb pacjenta,
  • wykonanie korony – korona powinna mieć nie tylko odpowiedni rozmiar, ale również wygląd i kolor, aby uzupełnienie nie wyróżniało się na tle naturalnych zębów,
  • zamontowanie korony – koronę montuje się, a następnie cementuje na stałe,
  • wygładzenie – ostatnim etapem jest wygładzenie i wypolerowanie korony, tak, by jej użytkowanie było w pełni komfortowe, a ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej zostało zminimalizowane.

Jakie są zalecenia po zabiegu założenia koron zębowych?

Po zabiegu założenia korony zębowej zaleca się nie jeść i nie pić przez około 2 godziny od momentu zacementowania uzupełnienia. Przez 24 godziny należy unikać twardych pokarmów, wskazana jest tzw. biała dieta. Nie należy spożywać barwiących produktów, takich jak buraki, wino, kawa czy herbata.

Dla długiej żywotności korony kluczowa jest jej odpowiednia pielęgnacja. Należy myć ją tak samo, jak naturalne zęb, nie zapominając o okolicy przydziąsłowej. Dodatkowo specjaliści zalecają stosowanie płukanek do jamy ustnej, aby zapobiegać ewentualnym stanom zapalnym. Korona zębowa jest więc świetnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, jednak należy pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zaleceń, aby pożądane efekty zostały utrzymane.