Lakowanie zębów – jaki jest cel zabiegu?

Próchnica to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, mogąca mieć wyjątkowo negatywny wpływ na stan zębów. Kluczowa w walce z nią jest oczywiście odpowiednia troska o higienę jamy ustnej. Zdarzają się jednak przypadki, w których regularne mycie zębów przy użyciu pasty z fluorem będzie niewystarczające. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w których na zębach powstają anatomiczne zagłębienia i bruzdy.

Nawet najdokładniejsze mycie zębów może się okazać niewystarczające. Właśnie dlatego przeprowadza się lakowanie zębów, pozwalające na zabezpieczenie ich szkliwa. W przypadku lakowania niezmiernie ważny jest odpowiedni czas, powinno ono zostać przeprowadzone najpóźniej do 4 miesiąca po pojawieniu się zęba. Warunkiem jest więc to, aby lakowany ząb pozbawiony był próchnicy. Tylko wówczas proces ten będzie efektywny i pozwoli na stworzenie bariery ochronnej dla zęba.

Dla kogo przeznaczone jest lakowanie?

Lakowanie zębów to zabieg przeznaczony nie tylko do zębów mlecznych występujących u dzieci. Istnieje również możliwość lakowania zębów stałych. Dla skuteczności działania, powinny być one jednak pozbawione próchnicy. Lakowanie zębów stałych najlepiej przeprowadzać więc zaraz po ich pojawieniu się. Pozwala to zabezpieczyć uzębienie przed powstawaniem ognisk próchnicy, mogącej mieć bardzo negatywne skutki.

Wskazaniami do wykonania zabiegu lakowania są przede wszystkim aktywne ogniska próchnicy u dzieci z mlecznymi zębami, zęby dzieci niepełnosprawnych wymagających specjalnej troski, występowanie nadżerek szkliwa u dzieci i dorosłych, a także przyjmowanie leków powodujących nadmierną suchość w obrębie jamy ustnej. Lakowane powinny być również zęby szczególnie narażone na próchnice – szóstki i ósemki. W przypadki zębów mądrości, zabieg powinien zostać przeprowadzony zaraz po ich pojawieniu się, czyli w przedziale od 16 do 25 roku życia.

Bardzo ważne jest również profilaktyczne lakowanie zębów mlecznych u dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Pozwala ono stworzyć na uzębieniu barierę dla próchnicy i innych bakterii mogących powodować niebezpieczne stany zapalne i choroby.

Czy warto lakować zęby?

Zabieg lakowanie zębów jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Regularne mycie zębów oraz ich lakowanie, pozwoli na uniknięcie wielu chorób i stanów zapalnych, a także zaoszczędzi nam bólu i kosztów związanych z leczeniem zachowawczym zębów. Lakowanie zębów jest zabiegiem bezinwazyjnym. Dzięki temu jest całkowicie bezbolesne i zajmuje zaledwie kilkanaście minut.