Leczenie zębów mlecznych – dlaczego jest tak istotne?

Wśród wielu rodziców nadal pokutuje opinia, że zębów mlecznych nie warto leczyć, bo i tak wypadną. Specjaliści z zakresu stomatologii dziecięcej od dawna przekonują jednak, że dbanie o mleczaki jest bardzo istotne. Ich stan ma bowiem bezpośrednie przełożenie na kondycję zębów stałych oraz na prawidłowe kształtowanie się zgryzu.

Zęby mleczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w okresie życia płodowego, natomiast ich wyrzynanie rozpoczyna się ok. 6 miesiąca życia dziecka. Po ukończeniu 3 lat maluch powinien mieć już wszystkie mleczaki. W sumie jest ich 20 (dla porównania – zębów stałych mamy 32 lub 28).

Mleczaki odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie – i chodzi tu nie tylko o fakt, że dzięki nim dzieci mogą rozpocząć spożywanie pokarmów stałych. Stanowią one także swego rodzaju wsparcie dla prawidłowego rozwoju i wzrostu zębów stałych (których zalążki wykształcają się również przed naszymi narodzinami), a także kości szczęki i żuchwy. Mało tego, ich obecność ma duże znaczenie dla rozwoju mowy oraz prawidłowej artykulacji.

Z tych właśnie powodów specjaliści z zakresu stomatologii dziecięcej tak mocno podkreślają, że leczenie zębów mlecznych oraz dbanie ich higienę jest tak istotne dla stanu naszego zdrowia w przyszłości.

Skutki nieleczenia zębów mlecznych

Zęby mleczne są bardziej narażone na działanie próchnicy niż zęby stałe. Wynika to z ich budowy: są mniejsze, słabiej ukorzenione, ich szkliwo jest cieńsze i mniej zmineralizowane. Cechują się za to większym unerwieniem, dlatego mogą powodować spore dolegliwości bólowe.

W przypadku mleczaków rozwój próchnicy postępuje błyskawiczne. Przenosi się ona również na rozwijające się dopiero zęby stałe. Dlatego stomatolodzy dziecięcy zalecają wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian należy jak najszybciej interweniować. Leczenie zębów mlecznych odbywa się różnymi metodami, dopasowanymi do stopnia zaawansowania próchnicy. Usunięcie zęba wcześniej niż przypada okres fizjologicznego wypadania mleczaków (początek ok. 5 roku życia) powinno być ostatecznością. Przedwczesną utratę zęba, niezależnie od powodów, warto skonsultować z ortodontą. Może ona mieć dalekosiężne skutki, w tym m.in.:

  • stłoczenia zębowe (najczęściej są skutkiem utraty piątki mlecznej; efektem końcowym jest brak miejsca na kieł, który np. może wyrosnąć poza łukiem zębowym);
  • opóźnienia w wyrzynaniu zębów stałych;
  • zahamowanie wzrostu kości;
  • słaby rozwój szczęki;
  • wady wymowy.

Warto jednak mieć świadomość, że współczesna stomatologia dziecięca jest w stanie zapobiegać przedwczesnej utracie mleczaków za pomocą wielu różnych zabiegów. Rodziców poszukujących miejsca, które oferuje leczenie zębów mlecznych w Warszawie na Woli, zapraszamy do naszego gabinetu. Nasi specjaliści nie tylko udzielą Waszym pociechom fachowej pomocy, ale również zadbają o przyjazną i bezpieczną atmosferę w trakcie wizyt.