Licówki porcelanowe – 4 przypadki, w których warto się na nie zdecydować

Piękny i zdrowy uśmiech, na który składają się idealnie równe, lśniąco białe zęby, to marzenie wielu osób. O ile niektórzy naturalnie mogą się pochwalić zachwycającym uzębieniem, tak inni muszą się sporo natrudzić, by uzyskać hollywoodzki efekt. Na szczęście rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że obecnie każdy może poprawić wygląd uśmiechu w bardzo krótkim czasie. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę wyglądu uzębienia są licówki porcelanowe. Na czym polega zabieg założenia licówek porcelanowych i dla kogo jest on wskazany?

Jak wyglądają licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe to wyjątkowe cienkie płytki, które lekarz stomatolog mocuje na przedniej powierzchni zębów. Z uwagi na swoją budowę doskonale nadają się do przeprowadzenia drobnej korekcji niedoskonałości zębów, w tym przebarwień, diastem, nierówności zębów, zarówno w odniesieniu do ich szerokości, jak i długości.

Obecnie w stomatologii stosuje się dwa materiały do wytwarzania licówek – materiał kompozytowy i porcelanowy. Choć oba rodzaje licówek sprawdzą się do korekcji uśmiechu, to zdecydowanie lepsze rezultaty uzyska się, wybierając te drugie.

Kiedy zdecydować się na licówki porcelanowe?

Niewielkie niedoskonałości zgryzu można korygować przy wykorzystaniu wysokiej jakości licówek porcelanowych, poniżej przedstawiamy sytuacje, w których licówki porcelanowe przynoszą bardzo dobre efekty estetyczne.

Likwidacja przebarwień

Niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, urazy mechaniczne, a także uwarunkowania genetyczne sprawiają, że odcień zębów wyraźnie odbiega od ogólnie przyjętego ideału. Niekiedy w walce z przebarwieniami, pomocna okazać się może wysokiej jakości wybielająca pasta do zębów lub zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Jednak w niektórych sytuacjach przebarwienia są na tyle silne, że żadna z dostępnych metod nie będzie w stanie ich usunąć. Wówczas pomocne okazują się licówki porcelanowe. Pozwalają całkowicie zamaskować nieestetyczne zmiany, bez konieczności przeprowadzania długotrwałych zabiegów.

Ukruszony ząb

Niektóre drobne urazy mechaniczne można w prosty sposób zamaskować, przy użyciu licówek porcelanowych. Decydując się na zastosowanie tej metody, można w stosunkowo szybkim czasie odzyskać naturalny wygląd uzębienia.

Niewielkie wady ortodontyczne

Licówki porcelanowe można zastosować do poprawy wyglądu uśmiechu w przypadku niewielkich wad zgryzu. Licówki porcelanowe można z powodzeniem stosować w celu poprawy kształtu pojedynczych zębów lub dla uzyskania równej linii zgryzu.

Usunięcie diastemy

Przerwa między zębami dla części osób jest prawdziwą zaletą i ich znakiem rozpoznawczym. Innym z kolei diastema przeszkadza w takim stopniu, że nie są w stanie swobodnie się uśmiechać. Osoby, dla których diastema jest problematyczna, mogą zdecydować się na jej likwidację dzięki licówkom. Zastosowanie licówek w usuwaniu diastemy jest przy tym znacznie szybszą i mniej kosztowną metodą, w porównaniu do leczenia ortodontycznego.

Kiedy licówki nie będą dobrym rozwiązaniem?

Licówki porcelanowe są coraz powszechniej stosowane w stomatologii estetycznej. Pozwalają już w trakcie jednej wizyty pozbyć się wszystkich mankamentów uzębienia. Jednak warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach ich założenie będzie niewskazane.

Podstawowym przeciwwskazaniem jest próchnica, szczególnie rozległa, a także choroby dziąseł i przyzębia. Wówczas przed założeniem licówek konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowego leczenia.

Licówki nie są wskazane również w przypadku wielu wad zgryzu. Wówczas najlepszym wyborem będzie profesjonalny aparat ortodontyczny.

Lekarze stomatolodzy zalecają stosowanie licówek porcelanowych. Wykazują się najwyższą trwałością, wytrzymując nawet do 10-15 lat przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.