Metody rekonstrukcji zębów w gabinecie stomatologicznym

Niekiedy, mimo stosowania się do wszystkich zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia zębów. Utrata całości lub części zęba w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub postępującej próchnicy potrafi negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Na szczęście stały rozwój w dziedzinie stomatologii przyczynił się do postania nowoczesnych metod rekonstrukcji zębów, dzięki czemu można już podczas jednej wizyty u specjalisty odzyskać piękny uśmiech i dawną pewność siebie.

Jednak przed podjęciem decyzji dotyczącej przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji zęba, warto zapoznać się z podstawowymi metodami, by wybrać tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Kiedy zdecydować się na rekonstrukcję zęba?

Rekonstrukcja zęba jest formą leczenia stomatologicznego, mieszczącą się pomiędzy protetyką a stomatologią zachowawczą. O jej wykonaniu decyduje stomatolog wówczas, gdy ząb jest zbyt mocno zniszczony, by możliwe było jego odtworzenie przy wykorzystaniu materiału światłoutwardzalnego, a zarazem nie kwalifikuje się jeszcze do całkowitego zastąpienia koroną. Na zabieg rekonstrukcji zęba warto się zgłosić szczególnie wówczas, gdy:

  • ząb ukruszył się lub całkowicie złamał,
  • konieczne jest wzmocnienie korony zęba,
  • po przebytym leczeniu endodontycznym,
  • zęby są nierówne i przebarwione.

Szerokie zastosowanie zabiegów rekonstrukcji zęba sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Decydując się na taki zabieg, można nie tylko zniwelować skutki wcześniejszych zaniedbań, ale dodatkowo zadbać o poprawę jakości zębów.

Rekonstrukcja włóknem szklanym

Z uwagi na bardzo wysoką trwałość stomatolodzy bardzo chętnie polecają swoim pacjentom wykonanie rekonstrukcji zęba przy wykorzystaniu włókna szklanego. Materiał ten pozwala na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów, dlatego szczególnie często stosuje się go podczas rekonstrukcji zębów przednich.

Struktura włókna szklanego poza estetyczną odbudową pozwala dodatkowo wzmocnić koronę zęba, zabezpieczając go tym samym przed postępowaniem uszkodzenia. Włókno szklane wykorzystywane jest do opracowania specjalnego wkładu, który następnie umieszczany jest wewnątrz kanału zębowego. Zastosowanie tej metody pozwala tym samym, poprzez powiększenie powierzchni zęba, pozwala zwiększyć jego wytrzymałość, przy równoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu.

Rekonstrukcja z wykorzystaniem kompozytu

Materiały złożone, wśród których przoduje kompozyt, od lat są doceniane przez lekarzy stomatologów. Wszystko za sprawą ich szerokich właściwości, które w połączeniu z wygodą stosowania i znacznie niższą ceną stanowią zdecydowany numer jeden. Dla uzyskania najlepszych efektów kompozyt łączy w sobie:

  • organiczną żywicową matrycę,
  • nieorganiczny wypełniacz – może być wykonany z kwarcu, krzemionki, szkła lub związków na bazie fluoru,
  • czynniki spajające – w których skład wchodzą związki cyrkonu i tytanu.

Główną zaletą stosowania kompozytu w trakcie rekonstrukcji zęba, jest możliwość dodania odpowiednich pigmentów, dzięki którym odbudowany ząb niemal nie wyróżnia się na tle pozostałych.

Korony dentystyczne i implanty zęba

W przypadku wystąpienia rozległych zniszczeń lub ubytków, rekonstrukcja może być niemożliwa. Wówczas należy zdecydować się na bardziej inwazyjne rozwiązania, takie jak korony dentystyczne lub implanty. Jednak przed podjęciem decyzji, warto zasięgnąć opinii sprawdzonego specjalisty, który dobierze odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb. Wiedz, że oba te zabiegi są metodami inwazyjnymi, dlatego powinny być przeprowadzone w odpowiednich warunkach i przez wykwalifikowanych specjalistów. Wyłącznie wówczas przeprowadzony zabieg pozwoli Ci się cieszyć idealnym uśmiechem przez wiele lat.

Rekonstrukcja zębów – dlaczego jest tak ważna?

Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważnie nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowia całego organizmu. Właśnie dlatego należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, który dobierze odpowiednie leczenie.

Rekonstrukcja zębów jest również kluczowa dla utrzymania odpowiednich funkcji zgryzu. Złamany lub mocno zniszczony ząb nie spełnia swoich funkcji w procesie żucia, a ponadto, nie stanowi odpowiedniego podparcia dla pozostałych zębów. Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne. Idealny uśmiech pozwala znacząco poprawić samopoczucie i pozwala na nowo odzyskać pewność siebie.

Ciągły rozwój stomatologii sprawił, że obecnie nawet mocno zniszczone zęby mogą zostać zrekonstruowane. Jeśli Twój uśmiech uległ pogorszeniu na skutek przebytego urazu lub wcześniejszych zaniedbań w higienie jamy ustnej, możesz z łatwością go poprawić, decydując się na możliwości, jakie niesie ze sobą rekonstrukcja zębów. Skorzystaj z pomocy sprawdzonego stomatologa, który pomoże Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.