Profesjonalne wybielanie zębów – jakie są zalecenia pozabiegowe?

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o pięknym, białym uśmiechu. Niestety zęby z czasem tracą swoją naturalną barwę, nawet jeśli przestrzega się wszystkich zasad higieny jamy ustnej. Rozwiązaniem tego problemu jest profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Ze względu na wysoką skuteczność tego zabiegu, decyduje się na niego coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać, że aby cieszyć się pięknym efektem wybielenia jak najdłużej, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zaleceń.

Biała dieta

Najważniejszym zaleceniem po zabiegu wybielania zębów jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Przez około 2 godziny po procedurze powinno się powstrzymać od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i w razie potrzeby pić jedynie wodę, najlepiej w temperaturze pokojowej lub delikatnie podgrzaną. Od tego czasu przez 48 godzin ważne jest stosowanie tak zwanej „białej diety”. Polega ona na eliminacji pożywienia zawierającego mocne barwniki, które mogłyby łatwo wniknąć w osłabioną powierzchnię zębów. Należą do nich przede wszystkim:

  • kawa,
  • herbata (również biała, zielona i owocowa),
  • czerwone wino,
  • buraki,
  • sok z marchwi,
  • coca-cola (oraz inne mocno barwione napoje),
  • owoce i soki owocowe (przede wszystkim jagody, maliny, porzeczki, wiśnie i cytrusy),
  • ciemne sosy (również pomidorowy),
  • kurkuma (i zawierające ją mieszanki przyprawowe np. curry).

Dodatkowo przez pierwsze 24 godziny występować może nadwrażliwość zębów, dlatego w tym czasie unikać należy potraw gorących, zimnych oraz zawierających duże ilości kwasów, jak wspomniane już cytrusy, inne kwaśne owoce oraz kiszonki.

Tytoń

Przez pierwsze 48 godzin nie wolno również palić tytoniu. Papierosy nie tylko mogą spowodować silne przebarwienia na świeżo wybielonych zębach, ale również ich rakotwórcze działanie zostanie spotęgowane przez wolne rodniki z pochodzące z rozpadu nadtlenków wybielających. Docelowo warto pomyśleć o całkowitym wyeliminowaniu palenia tytoniu, który ma najbardziej negatywny wpływ na odcień zębów.

Higiena

W celu spowolnienia ponownego wnikania barwników w powierzchnię zębów, zaleca się używanie przynajmniej przez pierwsze 14 dni delikatnej pasty wybielającej. Należy wybierać w tym celu produkty bezpieczne, nie zawierające substancji ścierających szkliwo. Dodatkowo jamę ustną warto płukać przy użyciu dobrej jakości płynu. Bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa, który podpowie, kiedy należy wykonać zabieg przypominający.

Po zabiegu wybielania zębów największy wpływ na utrzymanie efektów ma sam pacjent. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny, wyeliminowaniu papierosów i ograniczeniu pokarmów silnie barwiących, wymarzoną bielą zębów można cieszyć się nawet przez kilka lat.