Profilaktyka stomatologiczna – uwzględnij regularne wizyty stomatologiczne w nadchodzącym roku

O tym, jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna, wie niemal każdy, jednak w praktyce mało kto udaje się na regularne wizyty do stomatologa. Tymczasem rozsądne planowanie bieżących wizyt, jeszcze zanim pojawi się ostry, wybudzający w nocy ból zęba, jest szczególnie ważne dla utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej kondycji. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest pacjent, regularne wizyty profilaktyczne powinny się odbywać co najmniej raz na pół roku. Warto wraz z nadchodzącym nowym rokiem zaplanować wizyty i na stałe umieścić je we własnym kalendarzu leczenia.

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka to szereg różnorodnych działań, których głównym celem jest przeciwdziałanie występowaniu jakichkolwiek problemów zdrowotnych poprzez wcześniejsze wykrycie, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W przypadku profilaktyki stomatologicznej głównym celem prowadzonych przeglądów jest możliwie jak najszybsze wykrycie ognisk próchnicy, objawów wskazujących na rozwój choroby przyzębia oraz pozostałych chorób w jamie ustnej. Profilaktyka stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w szczególności u dzieci, ponieważ poza oczywistym zapobieganiem rozwojowi chorób zębów i przyzębia, pozwala dziecku nabyć nawyk dbania o utrzymanie jamy ustnej w zdrowiu.

Profilaktyka stomatologiczna swym zakresem obejmuje przede wszystkim takie zabiegi, jak:

  • przegląd jamy ustnej,
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • lakowanie bruzd,
  • lakierowanie zębów,
  • fluoryzacja,
  • polerowanie zębów,
  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie – usuwanie osadu nazębnego.

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Licząc na uzyskanie możliwie jak najlepszych rezultatów, w swoim kalendarzu na nadchodzący rok należy ująć przynajmniej dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wizyty profilaktyczne powinny być zaplanowane dla wszystkich członków rodziny, również tych najmłodszych (u dzieci kontrole często konieczne są co 4 miesiące). Podczas wizyt profilaktycznych zostaną wykonane zabiegi pozwalające znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Najważniejsze zabiegi profilaktyczne

Podczas wizyt profilaktycznych szczególnie ważne jest przeprowadzenie zabiegów, które zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. Do tych najważniejszych należą skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja. Każdy z tych zabiegów, wykonywany regularnie, znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Skaling – dlaczego jest tak ważny?

Skaling to profesjonalny zabieg stomatologiczny, podczas którego dentysta dokładnie oczyszcza zęby z kamienia nazębnego. Taka zmineralizowana płytka nazębna stanowi doskonałe miejsce do rozwoju chorobotwórczych bakterii. Do jej gromadzenia dochodzi w wyniku niedokładnego i nieprawidłowo przeprowadzanego szczotkowania jamy ustnej.

Zalegający kamień nazębny umożliwia intensywny rozwój bakterii, których obecność w jamie ustnej może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. W wyniku tych dolegliwości dochodzi do odsłonięcia korzeni zębowych.

Regularnie przeprowadzany skaling pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby przyzębia.

Piaskowanie dla odzyskania śnieżnobiałego uśmiechu

Udając się na profilaktyczną wizytę stomatologiczną, warto również wykonać piaskowanie. Podczas tego zabiegu, dentysta usuwa osad i nieestetyczne przebarwienia, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia. Zabieg piaskowania stanowi doskonałe uzupełnienie skalingu.

Ważna fluoryzacja

Nawet najwyższej jakości pasty do zębów nie są w stanie uzupełnić niedoborów fluoru. Tymczasem pierwiastek ten odgrywa kluczową rolę w walce z próchnicą. Regularne przeprowadzanie zabiegu fluoryzacji pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy nawet do 70%. Jednak fluor to nie tylko zabezpieczenie przed próchnicą. Stomatolog podczas zabiegu fluoryzacji nakłada na powierzchnię zębów „lakier”, który poza działaniem zmniejszający, podatność na próchnicę, to dodatkowo pozwala znieść nadwrażliwość, a także wzmacnia szkliwo.

Lakowanie dla wzmocnienia zębów trzonowych

Podczas zabiegu lakowania, stomatolog, przy użyciu specjalnych preparatów wypełnia bruzdy i zagłębienia, jakie naturalnie występują na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Podczas zabiegu lakowania wykorzystywane są specjalne żywice, które wnikają w zagłębienia, tym samym sprawiając, że codzienne szczotkowanie zębów przyniesie znacznie lepsze rezultaty.

Zabieg ten jest szczególnie ważny, ponieważ wewnątrz bruzd i zagłębień, naturalnie występujących na powierzchni zębów gromadzą się bakterie, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy.

Zaplanuj wizytę profilaktyczną co pół roku

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu na dłużej pięknych i zdrowych zębów, nie możesz pomijać istotnych wizyt profilaktycznych. Odpowiednio wcześnie wykryte schorzenia można wyleczyć już w trakcie jednej wizyty i tym samym uniknąć ich dalszego rozprzestrzeniania się choroby na kolejne zęby.

Wizyty profilaktyczne to podstawa w dbaniu o odpowiednią kondycję zdrowotną jamy ustnej. Pamiętaj, że nawet codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, przy użyciu wysokiej jakości pasty z fluorem, nie pozwolą Ci uniknąć rozwoju próchnicy.

Planując przynajmniej dwie wizyty profilaktyczne, znacząco zmniejszysz ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Zadbaj o zdrowie swojej jamy ustnej, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i ciesz się zachwycającym, zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem.