Wszczepianie implantów zębowych – procedura krok po kroku

Zastanawiasz się nad implantami, ale obawiasz się samego zabiegu? Nie wiesz, jak przebiega taka procedura? Poniżej opisujemy krok po kroku, jak wygląda wszczepianie implantu

Implanty to szybki i skuteczny sposób na poprawę estetyki uzębienia, a także odzyskanie fizjologicznych funkcji. Co ważne, są również bardzo komfortowe w użytkowaniu. Procedura implantologiczna wciąż budzi jednak przerażenie u części pacjentów, przez co niektórzy rezygnują z tytanowej śruby. Jak zatem wygląda zabieg?

Krok 1 – ocena stanu jamy ustnej, niezbędne badania oraz plan leczenia

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie u każdego możliwe jest wszczepienie implantów. Na decyzję lekarza wpływa m.in. ocena jamy ustnej (liczy się grubość kości i higiena) oraz stanu zdrowia (przeciwwskazaniem są cukrzyca, nowotwory czy paradontoza).

Jeśli pacjent zbyt długo zwlekał z uzupełnieniem braku uzębienia, wówczas dochodzi do absorpcji wyrostka, a niedostateczna grubość i jakość kości uniemożliwiają wprowadzenie implantu. Nierzadko jest możliwe wykorzystanie materiału kościotwórczego, którego zadaniem jest jej nadbudowa i wzmocnienie. Czasem problemem jest połączenie z zatoką, wtedy zabieg implantologiczny poprzedza jej podniesienie. Wszelkie działania są jednak podejmowane dopiero po badaniach m.in. tomografem, który pozwala lekarzowi dokonać niezbędnych pomiarów, dobrać odpowiedni implant, zaplanować leczenie, a także przygotować się na ewentualne trudności.

Krok 2 – wszczepianie implantu

Implant może być od razu wszczepiony w miejsce braku zębowego, ale możliwe jest też wykonanie takiego zabiegu i ekstrakcji w ramach jednej wizyty. Obie procedury przeprowadza się podobnie, przy czym ta druga wiąże się ze skróceniem czasu trwania terapii i tym samym mniejszym dyskomfortem pacjenta.

Aby wprowadzić implant, należy odpowiednio przygotować miejsce zabiegowe. W tym celu lekarz wykonuje nacięcie dziąsła i odsłania kość wyrostka. Rozsuwając płat śluzówkowo-okostny uwidacznia miejsce, w którym przy pomocy odpowiednio skalibrowanego wiertła nawierca otwór o pożądanych parametrach. Następnie wyjmuje sterylnie zapakowany implant i wprowadza go w przygotowany otwór. Na mocno dokręcony implant zostaje nałożona śruba gojąca, którą pozostawia się do czasu jego zagojenia, czyli zrośnięcia się z kością (osteointegracja). Ostatnim krokiem jest zszycie śluzówki.

Warto wiedzieć, że lekarz, zwłaszcza jeśli implantacja dotyczy przednich zębów, pobiera wyciski, aby wykonać protezę tymczasową. Dzięki niej, do czasu wygojenia implantu, pacjent może bez poczucia dyskomfortu wykonywać codzienne czynności.

Krok 3 – rekonwalescencja

Po zabiegu może wystąpić obrzęk, ból, a niekiedy delikatne zasinienie. Lekarz nierzadko przepisuje antybiotyk, ale mimo tego warto przykładać zimne okłady, a także przyjmować w początkowej fazie płynne lub niewymagające zbytniego gryzienia produkty. Po kilku dniach od zabiegu powinna nastąpić znaczna poprawa.

Jeśli chodzi o przebieg osteointegracji, to wiele zależy od systemu implantologicznego, a także od indywidualnych predyspozycji organizmu do regeneracji. Zwykle jednak gojenie w żuchwie trwa około 3 miesiące, a w szczęce do 6 miesięcy. Lekarz będzie zlecał wykonanie RTG w celu oceny zrośnięcia kości z implantem.

Krok 4 – zakładanie korony

Po wygojeniu kości zakładana jest porcelanowa korona, która została wcześniej przygotowana w pracowni protetycznej. Ta procedura stanowi już ostatni etap leczenia implantologicznego.