Zabiegi profilaktyczne, które warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku w gabinecie stomatologicznym

By zadbać o zdrowie zębów i jamy ustnej, bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Obecnie oferują one szereg zabiegów, których celem jest ochrona zębów przed chorobami.

Najważniejsze zabiegi profilaktyczne

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Podczas nich lekarz oceni stan uzębienia, a także pomoże dobrać odpowiednie zabiegi profilaktyczne. Najczęściej są to:

Scaling

To zabieg, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych w obrębie dwóch powierzchni: nad i pod dziąsłami. Kamień to zmineralizowana płytka bakteryjna, która powstaje na skutek nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Odkładanie się kamienia nazębnego w jamie ustnej sprzyja namnażaniu się bakterii, tym samym prowadząc do różnego typu powikłań. Jest również przyczyną podrażnienia dziąseł i ich stanu zapalnego, czego efektem może być ich zanik i odsłonięcie korzeni zębowych, czyli paradontoza. Usuwanie kamienia nazębnego to jeden z najistotniejszych zabiegów profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest zahamowanie chorób przyzębia, ponieważ kamień jest dużo twardszy od płytki nazębnej i nie może zostać usunięty w domowych warunkach, podczas codziennego czyszczenia zębów szczoteczką czy nicią dentystyczną.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów to prosta procedura stomatologiczna, którą wykonuje się w celu poprawy higieny jamy ustnej. Zabieg ten polega na oczyszczeniu zębów z osadów, za pomocą zawiesiny z drobinkami czyszczącymi, tłoczonej pod wysokim ciśnieniem. Granulki znajdujące się w cieczy nazywa się piaskiem stomatologicznym, stąd nazwa zabiegu. Możemy go podzielić na naddziąsłowe i poddziąsłowe. Pomoże pozbyć się osadu i przebarwień z okolicy kieszonek zębowych. Całkowicie bezpieczne piaskowanie zębów wykonasz w naszej klinice na Woli.

Fluoryzacja (lakierowanie)

Kto z nas nie pamięta fluoryzacji jeszcze z czasów szkolnych? Okazuje się, że fluor wykazuje ogromne działanie wzmacniające szkliwo, dlatego znalazł zastosowanie w gabinetach stomatologicznych głównie jako zabieg chroniący zęby przed próchnicą. Ponadto fluor wzmacnia szkliwo i znosi nadwrażliwość. Jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Może być przeprowadzany za pomocą lakierowania zębów fluorem lub przy pomocy odpowiedniego żelu lub pianki, na specjalnych, jednorazowych łyżkach. Częstotliwość fluoryzacji ustalana jest indywidualnie, zwykle od 2 do 4 razy w roku. Szacuje się, że dzięki temu redukcja próchnicy wynosi 20% – 70%.

Lakowanie

Zęby, w szczególności przedtrzonowe i trzonowe, nie są gładkie. Na ich powierzchni znajdują się liczne bruzdy i szczeliny, które trudno jest dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania zębów. Niektóre zagłębienia są tak małe, że po prostu nie jesteśmy w stanie dokładnie ich wyczyścić. Może to powodować ubytki próchnicowe na powierzchni żującej zęba, która postępuje bardzo szybko. To właśnie takie zęby są poddawane lakowaniu, czyli wypełnieniu specjalnymi preparatami.

Domowa profilaktyka

Oprócz zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, dużą rolę w profilaktyce zębów odgrywa codzienna, staranna i systematyczna higiena całej jamy ustnej – zębów, dziąseł i języka. W tym celu należy myć zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie, przez 2-3 minuty. Po każdym posiłku warto dokładnie nitkować przestrzeń międzyzębową i stosować płyn do płukania jamy ustnej. O odpowiedni rodzaj szczoteczki i środków czyszczących warto zapytać stomatologa podczas wizyty kontrolnej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, specjalista pomoże dobrać taki, który najlepiej sprawdzi się do w konkretnym przypadku i w zależności od potrzeb będzie zapobiegał próchnicy, wspomagał nadwrażliwość zębów lub hamował rozwój chorób przyzębia.